Zvizdić: Što prije ući u definisanje globalnog finansijskog okvira

0

Članovi Fiskalnog savjeta BiH dogovorili su danas da što prije bude održana naredna sjednica da bi mogli ući u definisanje globalnog finansijskog okvira za period 2018-2020. godina i ispoštovati kalendar za pripremu i usvajanje budžeta institucija BiH i entiteta, rekao je predsjedavajući tog tijela Denis Zvizdić.

Zvizdić je rekao da Fiskalni savjet nije danas u Sarajevu razmatrao globalni finansijski okvir za period 2018-2020. godina, zbog nedostatka kvoruma.

On je naveo da današnjoj sjednici nisu prisustvovale predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović i federalni ministar finansija Jelka Miličević. Sjednici su prisustvovali ostali članovi, ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda, ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija i federalni premijer Fadil Novalić.

Zvizdić je napomenuo da globalni finansijski okvir nije vezan za Zakon o akcizama, kao i da postoje i drugi izvori prihoda koji su jasni i mogu se izračunati, te kreirati budžeti za narednu godinu.

“Tu je i pitanje da li ćemo se na kraju dogovoriti da u skladu sa zakonskim pravom koje ima Savjet minitara BiH bude eventualno i povećan budžet BiH kada je riječ o potrebama BiH koje su grubo i pojednostavljeno svedene na pitanje mogućeg povećanja plata policajcima, što nije istina”, ukazao je Zvizdić, koji je i predsjedavajući Savjeta ministara BiH.

On je rekao da pitanje akciza ostaje aktuelno i model kojim treba da budu obezbijeđeni izvori sredstava, koji će vrlo jasno pokazati međunarodnim insitucijama da BiH može imati finansijski kapacitet da vraća već odobrene kredite.

“Ponovo se vraćam na više puta iskazane stavove – ako vlade entiteta, koji će koristiti sredstva od akciza, imaju bilo koji drugi model ili varijantu, pozivam ih da to predstave javnosti, a ako nemaju treba da egzaktno kažu da su akcize model na osnovu kojeg se može vratiti kredit EBRD-a”, rekao je Zvizdić.

On je podsjetio da dio kredita nije vezan za akcize kako u Federaciji BiH, tako i u Republici Srpskoj, a riječ je o iznosima koji se mjere stotinama miliona KM.

“Fokus pitanja treba prenijeti na sredstva koja stoje i čekaju realizciju u izgradnji puteva unutar BiH”, dodao je Zvizdić.

On smatra da pitanje akciza treba vratiti na teren struke da bi prestala politizacija ovom temom.

“Za mene je važno i da ovaj put u Savjetu ministara učestvuju i ministri iz žSaveza za promjenež. Veoma je važno da svi zajedno budemo u tom procesu bitnom za važan segment, a to je dinamiziranje igradnje infrstrukture u BiH”, istakao je Zvizdić.

On je ponovio da je Savjet ministara BiH svoj dio posla po pitanju akciza uradio dva puta profesionalno i pravovremeno.

“To je bilo u oktobru prošle godine, pa je bio zahtjev da se to prolongira zbog lokalnih izbora. Uradili smo ponovo ove godine, napravili jasna i precizna obrazloženja”, naveo je Zvizidić, dodajući da su akcize neophodan instrument za početak operativnosti kredita.

Zvizdić nije precizirao ko je tražio odgađanje pitanja uvođenja akciza nakon prošlogodišnjih lokalnih izbora.