Evropska unija danas je i zvanično usvojila prijedlog o produžavanju ekonomskih sankcija protiv Rusije, koje će trajati do 31. jula 2017. godine.
– Savjet Evrope produžio je ekonomske sankcije koje se odnose na određene sektore ruske ekonomije do 31. jula 2017. godine – navodi se u saopštenju koje je objavljeno na web stranici Savjeta Evrope.
Lideri zemalja Evropske unije su, uprkos protivljenju više članica, ovaj dogovor postigle još u četvrtak uveče, a danas ga zvanično proglasile. Sankcije Rusiji produžene su zbog ukrajinske krize, što je učinjeno da bi se Moskva posredno “kaznila” zbog istrajne podrške vlasti sirijskog predsjednika Bašara al Asada i, posebno, zbog žestoke oružane operacije i bombardovanja sirijskog grada Alepa, prenio je Blic.
Poslije zasjedanja šefova država i vlada Unije saopšteno je da “moraju položiti račune oni koji su odgovorni što je tamo (u Alepu) prekršeno međunarodno pravo, a počinjeni su i mogući ratni zločini”.
Produžetak sankcija Rusiji zbog, kako je obrazloženo, neriješavanja ukrajinske krize u okviru sporazuma “Minsk plus”, nedavno je prilikom susreta s više vođa EU tražio i odlazeći američki predsjednik Barak Obama.
Tome su se u Briselu usprotivile neke članice EU, posebno Italija, Mađarska, Grčka, Kipar i Austrija.
Evropski zvaničnici su to nezvanično objasnili nastojanjem većine u EU da se bar za neko vrijeme preduprijedi moguća promjena politike Bijele kuće kad vlast preduzme novi predsjednik Donald Tramp koji se zalaže za smirivanje sukoba s Moskvom i za savezništvo s njom u razbijanju glavne svjetske pretnje koju on vidi u terorističkoj Islamskoj državi.
To se povezuje i s izborima u ključnim evropskim zemljama, i ukazuje na to da bi, recimo, takođe u Francuskoj, čija sadašnja vlast žestoko osuđuje podršku Rusije Damasku, realno mogao doći na vlast Fransoa Fijon koji traži ukidanje sankcija Moskvi i okretanje saradnje s Rusijom ka temelju jasnih zajedničkih interesa.
Fijon je listu “Figaro” izjavio da “Evropa mora imati dugoročnu strategiju s Rusijom – najvećom zemljom svijeta, a ne samo reagovati emocijama”.
Neke posebne sankcije Rusiji zbog Sirije, kako je objašnjeno, nisu razmatrane, niti su mogle biti usaglašene, ali je poruka vođa evropskih zemalja bila, iako su operacije obustavljene i iz Alepa počelo izvlačenje civila i naoružanih protivnika Asada, da “snažno osuđuju nastavljanje napada na Alep koje izvodi sirijski režim i njegovi saveznici, posebno Rusija i Iran”.
Financial Times navodi da je njemačka kancelarka Angela Merkel po završetku zasjedanja u Briselu ” optužila Kremlj i Teheran za ‘zločine za koje mora uslijediti osveta’ zbog njihove podrške Damasku”.
Budući da su “mogućnosti EU sve manje kad je riječ o raspletu u Siriji”, kako smatra francuski list “Figaro”, šefovi država ili vlada evropske dvadesetosmorice traže hitno preusmjeravanje sirijske krize ka političkim pregovorima i mirnom rješenju.
Evropa je, podvlače, spremna da obilno finansijski pomogne obnovu Sirije, ali “nema govora da to učini ako bi Bašar al Asad ostao na vlasti”.
Lideri EU su u zaključcima zasjedanja “ponovili privrženost međunarodnom pravu i teritorijalnom integritetu Ukrajine”, i zaključenju sporazuma o pridruživanju zoni slobodne trgovine EU-Ukrajina.
Evropski diplomatski zvaničnici posebno navode da su lideri Unije naglasili da to “odražava stratešku i geopolitičku važnost koju Evropska unija pridaje regionalnom okviru” – odnosima sa susjedstvom.
– Ukrajina je tampon-država, preko koje se prelamaju evropski i ruski geopolitički i strateški interesi – ocijenio je jedan analitičar.
List belgijskih poslovnih krugova “Eko” ocenjuje da “EU u vezi sa Sirijom samo barata riječima” i navodi izjavu belgijskog premijera Šarla Mišela da “ne smije doći do zaoštravanja, već (treba da dođe do) dobrog dijaloga s Rusijom”.
Stavljanje na snagu sporazuma o pridruživanju s Ukrajinom, važno za EU, pod velikim je znakom pitanja jer su Holanđani to odbacili sa 61 odsto glasova na referendumu u aprilu.
Za stupanje na snagu tog sporazuma je potrebna saglasnost svih 28 članica EU. U protivnom i sami čelnici EU smatraju da bi to bio novi udarac evropskom jedinstvu usred kriza imigracije, terorizma, nedovoljnog ekonomsko-socijalnog oporavka i bunta dijela građana protiv vladajućih elita i politika.
Na samitu EU je otud dato i pravno obavezujuće jemstvo holandskom premijeru Marku Ruteu da pokuša da ipak u Parlamentu dobije većinu za prihvatanje sporazuma s Ukrajinom.
Evropski lideri su se pred Ruteom obavezali da sporazum s Kijevom neće voditi ulasku Ukrajine u EU “na mala vrata”, da nema obaveze vojne podrške Kijevu, niti posebne finansijske pomoći EU, i da će se znatno ograničiti pravo Ukrajinaca da dolaze i rade u Uniji.