Zašto se proizvodi pokvare čim istekne garancija

0

Kvarovi na kućanskim uređajima, vrlo brzo nakon isteka garanije, posljednjih godina su postali više pravilo nego izuzetak.

Sumnja za da iza toga stoje sami proizvođači za koje se smatra kako nove tehničke uređaje praktički programiraju tako da se kvare vrlo brzo nakon isteka garancije, što tada nemali broj građana ponovno odvodi u trgovinu i kupovinu novoga uređaja, jer se onaj pokvareni nerijetko ne isplati popravljati s obzirom na cijene rezervnih dijelova.

O tom problemu se u Europi već duže vrijeme raspravlja, a neke su države Europske unije donijele i svoje zakone s ciljem reguliranja ove situacije na tržištu, piše Jutarnji list.

Tako je u Francuskoj, čijih 92 posto građana smatra da su prozvodi pokvare odmah nakon isteka garancije, zakonom zabranjeno programirano kvarenje.

U Austriji, pak, postoji oznaka koja se dodjeljuje za električne uređaje koji duže traju i lakše se popravljaju, a u Švedskoj se daju porezne olakšice potrošačima koji uređaje nose na popravak.

No, intencija Evropskog parlamenta je da se ti problemi riješe na nivou svih zemalja EU, o čemu se raspravljalo i na parlamentarnom Odboru za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača u sklopu Izvješća o produženju trajanja proizvoda, na kojem radi i hrvatska zastupnica Biljana Borzan.

– Prvi nacrt Izvještaja EP-a osvrće se i na problem popravka uređaja u slučaju manjih kvarova. Tako primjerice kada pukne ležaj na mašini za veš, morate zamijeniti cijeli bubanj jer nema manjih rezervnih dijelova. Ponekad su oni toliko skupi da se uopšte ne isplati popravljati. Rezervni dijelovi ne samo da moraju biti dostupni, već moraju biti po razumnoj cijeni –  kazala je Biljana Borzan navodeći da je taj sektor u velikim problemima jer se recimo samo u Njemačkoj u jednoj godini broj radnji za popravak smanjio za 13 posto.

Neke studije pokazale su da su mašine za veš programirane na određeni broj okretaja, televizori na nekoliko hiljada radnih sati, a printeri na određen broj stranica.

– Evropsko socijalno i ekonomsko vijeće objavilo je studiju kojom je dokazano da bi uvođenje minimalne oznake trajanja proizvoda dovelo do povećanja prodaje označenih proizvoda za 55 posto. Samo bi printerima prodaja porasla za 70 posto. Također, pokazalo se da su potrošači voljni platiti više za trajnost proizvoda, primjerice kako bi mašina za veš trajala dvije godine duže spremni su izdvojiti 100 eura više – istaknula je Borzan.
Dodala je i da su „istraživanja pokazala da su ponovna upotreba ili popravak puno bolji čak i od recikliranja proizvoda jer stvaraju preko 10 hiljada novih radnih mjesta više i imaju bolji uticaj na okoliš.“