Zašto će Srbija osjetiti manju “ekonomsku bol” od BiH

0

Srbija će iz krize sa pandemijom koronavirusa izaći mnogo lakše od susjednih država, naročito Bosne i Hercegovine, a njeni građani će osjetiti manju ekonomsku bol. Razlog za to je što je Srbija osigurala mnogo veći iznos novca za pomoć privredi od BiH, ali i što je njen odgovor bio brz i jasan.

BiH nema dovoljno novca na raspolaganju a odgovor vlasti, barem u FBiH, je bio prilično konfuzan, pa čak ni do danas nije jasno ko će dobiti pomoć i u kojem iznosu. 

Prema prognozama koje je jučer objavio MMF, ekonomija Srbije ove godine će pasti za 3 posto, što je najmanje u regionu.

Za BiH se predviđa pad od 5 posto a za Hrvatsku i Crnu Goru čak 9 posto. Doduše, ove dvije države su naročito teško pogođene jer zavise od turizma, koji je privredna grana koja će pretrpjeti najveće gubitke.

Nema smanjenja plata

S druge strane, Srbija i BiH imaju relativno slične ekonomije koje se oslanjaju na proizvodnju. Ipak, Srbija će osjetiti manju ekonomsku “bol” od BiH.

Kao prvo, u Srbiji neće biti smanjenja plata u javnom sektoru. U BiH su već najavljeni “bolni rezovi” u primanjima administracije. Podsjetimo da su čak i zeničkim rudacima smanjena primanja za 200 KM, nakon čega su odbili sići u jamu.

Osim toga, Srbija je izdvojila mnogo veće iznose novca za borbu protiv ekonomskih posljedica pandemije u iznosu od oko 5 milijardi eura.

U BiH, oba entiteta planiraju fondove od po 500 miliona KM za prvi talas pomoći kompanijama, dakle ukupno oko 500 miliona eura. Federacija je najavila i drugi fond od oko 80 miliona KM za kasniju pomoć firmama da dobiju kredite.

Razlike po kantonima

Osim nedovoljnog iznosa novca, problem u Federaciji BiH je što je nastala prava konfuzija u vezi s tim ko ima pravo na pomoć države i u kojem iznosu.

Kao prvo, dugo nije bilo jasno koje kompanije će moći aplicirati za uplatu minimalnih doprinosa za radnike, što je osnovna mjera koju je FBiH omogućila iz svog budžeta.

Kao drugo, isplata minimalnih plata prebačena je na nivo kantona, što je opet unijelo konfuziju. Sarajevski kanton je prvi saopštio da će isplatiti minimalne plate radnicima pogođenih firmi, ali nije jasno šta će se desiti sa pojedinim kantonima koji nemaju novca.

Tako su građani Federacije došli u različite situacije samo zašto što žive u jedom ili drugom kantonu.

S druge strane, u Srbiji je odmah rečeno da će svi mikro i mali biznisi dobijati minimalac za ukupno tri mjeseca, kako vlasnici, tako i svi radnici koje zapošljavaju, čak iako se ova trenutna krizna situacija zbog epidemije koronavirusa završi ranije.

– Za tri mjeseca platit ćemo minimalac svakom preduzetniku, frizeru, obućaru, pekaru, taksisti, svakom njegovom zaposlenom… radili, ne radili, mi ćemo im ovo isplatiti – kazao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, navodeći da je riječ o novcu koji država daje kao pomoć bez ikakvih uslova.

Po 100 eura svakom građaninu

Vuči će najavio i davanje po 100 eura svakom građaninu Srbije kao jednokratnu pomoć.

Istakao je da su javne finansije u dobrom stanju i da postoji budžetska rezerva, ali i će se država zaduživati na domaćem i međunarodnom tržištu.

Dakle, veliki iznos novca te jasna i brza reakcija pomoći će Srbiji ne samo da lakše prebrodi trenutnu tešku situaciju, već i da se brže oporavi nakon što prođe zdravstvena kriza, s obzirom da će se spriječiti veći pad javne potrošnje.

D. Sinanović