Iznenađenje je što direktori kompanija poput Facebooka i Applea nisu vodeći po zaradama, jer su ispred njih kolege iz manje poznatih kompanija
Mnogi bogataši stekli su novac tako što su imali dobru ideju i bili spremni riskirati na tržištu. Sa druge strane, dosta je bogatih koji su jednostavno naslijedili bogatstvo njihovih prethodnika. Najviše je onih koji su mnogo godina i truda usmjerili na “penjanje ljestvicama” korporativnog upravljanja. Mnogi zarađuju desetke miliona dolara na godišnjem nivou.
Lista najvećih direktorskih plaća otkriva veliki nesrazmjer između onoga što na godišnjem nivou na računu imaju direktori i radnici. Najviše direktora prema visini zarade su iz SAD-a, a slijede ih direktori azijskih kompanija.
Južnoafrički hirurg
Iznenađenje predstavlja to što direktori kompanija poput Facebooka, Applea ili Microsofta nisu na listi, a ispred njih su kolege iz relativno nepoznatih kompanija sa Wall Streeta ili direktori farmaceutskih kompanija. Nepromjenjivo je to da listom i dalje dominiraju muškarci.
Najbogatiji doktor u Americi poprilično je nepoznati hirurg rodom iz Južne Afrike. Patrick Soon-Shiong bio je na naslovnicima mnogih poslovnih novina zbog godišnje plaće od 132,2 miliona dolara. Plaća mu je isplaćivana u dionicama, a dobijao je i 15 miliona u kompenzacijama iz NantKwesta, kompanije za proizvodnju hemikalija kojom rukovodi.
Osim NantKwesta, Soon-Shiong direktor je instituta i fondacije koji nose ime po njegovoj porodici. Na Forbesovoj listi najbogatijih zauzima 37. mjesto, a najbogatiji je Amerikanac u sektoru zdravstva, te najbogatiji građanin Los Angelesa.
Joe Kiani rođen je u Širazu u Iranu, a u SAD je emigrirao sa devet godina. Njegov otac bio je inženjer, a majka medicinska sestra. Uprkos tome što nije znao više od tri riječi engleskog jezika kada je stigao u SAD, uspješno je završio srednju školu sa 15 godina. Do svoje 22. godine imao je i diplome dodiplomskog i master studija električnog inženjeringa na Univerzitetu San Diego. Kiani je 1989. godine osnovao Massimo, kompaniju za razvoj medicinske tehnologije, koja trenutno ima oko 3.000 zaposlenih ljudi širom svijeta i nadgleda oko 100 miliona pacijenata godišnje.
Velika porodica
Michal Fries je odrastao u zapadnom dijelu Los Angelesa kao šesto od osmero djece. On je jedini od sve djece koji je završio fakultet i odselio iz LA-a.
– Kada odrastate u velikoj porodici, naučite da se borite za sebe, da pregovarate, te da budete nezavisni – rekao je za Denverpost. To mu je mnogo pomoglo u konkurentnoj kablovskoj industriji SAD-a, gdje je Fries proveo skoro cijelu tridesetogodišnju karijeru. Trenutno vodi Liberty Global, roditeljsku kompaniju Virgin Medije, koja ima oko 27 miliona korisnika u 14 zemalja širom svijeta. Osim što vodi Liberty Global, Fries je i vokal u rock bendu sa kojim svira u slobodno vrijeme.
Ubjedljivo najplaćeniji direktor iz Velike Britanije Martin Stuart Sorell rođen je u Londonu 1945. godine u jevresjkoj porodici. Karijeru je proveo radeći za sportskog direktora Marka McCormacka, a kompaniji Saatchi & Saatchi pridružio se 1975. godine, gdje je bio finansijski direktor. Za nekoliko godina zaradio je dovoljno novca da uloži u kompaniju Wire and Plastic Products (WPP), gdje je ubrzo postao direktor i realizirao nekoliko odličnih kupovina. Za svoja primanja rekao je kako ona nisu sramna, s obzirom da je “kompanija sa dvoje zaposlenih iz 1985. godine dostigla 190.000 zaposlenih u 112 zemalja širom svijeta.”
Kreator Androida
Sundar Pichai rođen je u malom mjestu Madurai u Indiji. Djetinjstvo i rane godine mladosti proveo je u Indiji, sve dok nije diplomirao sa odličnim ocjenama na Indijskom institutu za tehnologiju u Kharagpuru. Njegov uspjeh primijetio je američki univerzitet Stanford, gdje je Pichai diplomirao na master studiju.
Prvo značajnije zaposlenje bilo je u McKinsey & Company, a u Google je prešao 2004. godine, gdje je upravljao proizvodnjom i inovacijama. Pod njegovim vođstvom Google je lansirao Chrome, Google Drive, Gmail, Google Maps i Android. U augustu 2015. godine postao je direktor ove kompanije.
(Faktor)