Švedska ima plan da uvede puteve koji će puniti električna vozila dok se kreću. Taj projekat je realizovan u vidu eksperimentalnog puta „eRoad–Arlanda“.
Ako se ovaj put pokaže efikasnim, projekat će se proširiti na cijelu Švedsku. Ovaj put puni vozila u pokretu – električne automobile, kamione, autobuse.
Put se nalazi u blizini Stokholma, tačnije povezuje aerodrom Arlanda sa logistikom u samom gradu i to u dužini od gotovo dva kilometra.
Računica švedskih inženjera je veoma jednostavna – kamioni skoro 80 posto vožnje ostvare vozeći po auto-putevima i to obično u kolonama. Novim putevima sa šinama u srednjoj traci štedi se na energiji, nema zagađenja, a transport je do 10 puta jeftiniji.
Upotrebom pokretne „ruke“, koja se nalazi na dnu šasije, vozilo se povezuje sa šinom koja provodi struju, a koja je instalirana u kolovoz.
Manje vozila koja zagađuju
Kada se vozila približe stazi, senzor iz automobila ili kamiona otkriva elektrificiranu šinu, pokretna ruka se spušta ispod vozila i pripaja na nju.
Domet kamiona koji vozi robu kad se otkači sa šine, jeste 150 kilometra, što je dovoljno da se roba doveze do skladišta i da se ponovo vrati na auto-put.
– Do 2030. godine smanjit ćemo broj vozila na fosilna goriva za 70 posto od trenutnog, a ovaj put je samo jedan od nekoliko projekata koje je započela uprava za saobraćaj s namerom da se razvijaju i testiraju tehnologije – objasnio je ministar za politiku energije Ibrahim Bajlajn, prenio je Bizlife.
Južna Koreja i Kina takođe ulažu u razvoj solarnih, elektromagnetskih puteva na kojima se punjenje automobila i kamiona radi bežično, kako bi smanjile emisije štetnih gasova.
Nema opasnosti
Međutim, ovaj švedski put je prvi takve vrste u svijetu, a prednosti projekta su što bi, ukoliko se instalira u cijeloj zemlji, omogućavao da električni automobili imaju manje baterije, što bi bilo jeftinije za njihovu proizvodnju i riješilo mnoge ekološke probleme oko njihovog uništavanja poslije upotrebe.
Pruga je potpuno sigurna za hodanje po njoj bosim nogama, dakle i za ljude i za životinje, jer struje na površini nema.