Vladimir Gligorov, poznati evropski ekonomski stručnjak, profesor na Institutu za međunarodne ekonomske studije u Beču i sin bivšeg jugoslavenskog političara i prvog predsjednika nezavisne Makedonije Kira Gligorova, upozorio je u razgovoru za “Dnevni avaz” da ne bi bilo dobro da dođe do ekonomske destabilizacije BiH.
Dramatična kretanja
– Odnosi s MMF su stalno takvi. To ne ide naročito jednostavno, jer sa strane BiH sva ta usklađivanja idu teško, kao i sve drugo. Nije neuobičajeno da se pregovori odlažu, da se ne mogu produžiti programi. Taj odnos s MMF-om je važan za finansijsku stabilnost BiH. Obje strane su svjesne toga i ne bih očekivao neka dramatična kretanja. MMF ima interes i odgovornost. Nije mala odgovornost da dođe do ekonomske destabilizacije, to ne bi bilo dobro – kaže Gligorov za “Avaz”.
Dodaje da je, barem prema statistici, primjetan napredak BiH. On nije naročito brz, ali nije mnogo različit od onoga što je karakteristično za cijeli region. Rast ekonomije od dva do tri posto je prisutan u BiH, kao i u Crnoj Gori, pa i u Makedoniji, gdje se situacija komplicira. Tome se približava i Srbija.
Ništa posebno
– Taj rast nije bogzna šta, ali znalo je biti i gore. Trenutno stanje nije ništa posebno gore nego ranije. Štaviše, sada je bolje. Nema ništa posebno dramatično ni u dobru ni u lošu stranu – komentira on.
Odlasci i smanjenje broja stanovnika
Gligorov primjećuje da opada i stepen nezaposlenosti.
– Ali ni tu BiH nije sasvim izuzetna u odnosu na region. Doznake igraju tu ulogu, one su i poticaj da se ide napolje da bi se nešto uradilo za rodbinu koja ostaje kući. To otvara problem smanjenja broja stanovnika, stanovništvo stari. Cijeli region je u katastrofalnom stanju u tom pogledu – ocijenio je Gligorov.
(Avaz)