Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Prijedlog budžeta Republike Srpske za 2019. godinu u iznosu od 3,56 milijardi KM, što je za 168 miliona KM manje od rebalansa za ovu godinu.
Prema Prijedlogu budžeta, izvorni prihodi su veći za 35,1 milion KM u odnosu na ovu godinu.
Najveći rast na rashodovnoj strani je na pozicijama ličnih primanja – 34,5 miliona, prvenstveno zbog planiranog povećanja za plate u obrazovanju i kulturi, koje uz minuli rad ukupno iznosi 20 miliona KM.
Prijedlogom budžeta je planirano i povećanje transfera Fondu dječije zaštite za 21 milion KM, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.
Na poziciji rashoda planirano je smanjenje izdataka za otplatu dugova, gdje je Prijedlogom budžeta na ovoj poziciji predviđen iznos od 489,9 miliona KM, što je za 261,3 miliona manje u odnosu na rebalans za ovu godinu.
Prema Prijedlogu budžeta, planirani budžetski suficit iznosiće 56,6 miliona KM.
Vlada Srpske utvrdila je i Prijedlog Zakona o izvršenju budžeta, kao i Prijedlog programa ekonomskih reformi za period 2019-2021. godina koji je izrađen na osnovu metodologije i smjernica Evropske komisije.
Osnovni okvir za izradu navedenog dokumenta su memorandumi o zajedničkim politikama i mjerama potpisani u decembru 2017. godine sa socijalnim partnerima, Smjernice za razvoj privrede koje je Vlada pripremala od aprila ove godine zajedno sa predstavnicima Unije udruženja poslodavaca i Privredne komore Srpske, te Program rada Vlade Srpske za mandatni period 2018-2022. godina.
Ove smjernice su prezentovane na konferenciji “Privreda Republike Srpske od 2019. do 2022. godine – dijalog za budućnost”.
Glavni ciljevi politika su dati kroz sedam prioriteta – povećanje konkurentnosti i produktivnosti privrede s ciljem povećanja plata, održiv zdravstveni sistem, efikasan ukupan javni sektor, obrazovni sistem i tržište rada prilagođeni potrebama privrede, poboljšanje demografske pozicije Srpske.
Među prioritetima u Prijedlogu programa ekonomskih reformi su istraživanje, razvoj, inovacije i digitalna ekonomija, te evropske integracije, regionalna i međunarodna saradnja.
Prethodno definisani ciljevi obuhvataju mjere na osnovu kojih će se sprovoditi i smjernice za politike koje su usvojene na Ekonomskom i finansijskom dijalogu u maju ove godine, ali uz puno poštovanje ustavnih ovlašćenja svakog nivoa vlasti u BiH, te nadležnosti institucija.
Fena