Vlada Republike Srpske (RS) je u entitetskom budžetu za 2017. godinu, koji je predložen u iznosu od 3,2 milijarde KM, planirala povećanje poreznih prihoda za 80,7 miliona KM ili 3,5 posto u odnosu na ovu godinu.
Ukupni porezni prihodi projektovani su u iznosu od dvije milijarde i 369,6 miliona KM, a čine ih prihodi od poreza na dobit, od poreza na dohodak, prihodi od indirektnih poreza, doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje i ostali porezni prihodi.
Kada su u pitanju prihodi od indirektnih poreza, čiju naplatu i raspodjelu prihoda vrši Uprava za indirektno oporezivanje BiH, Vlada RS-a očekuje da će entitetski budžet biti doznačen iznos od milijardu i 197,2 miliona KM (s inodugom od 330,2 miliona KM), što predstavlja rast od 55,5 miliona KM, odnosno 4,9 posto u odnosu na sredstva planirana budžetom za 2016. godinu.
Osnovni rizici za ostvarenje navedene projekcije prihoda od indirektnih poreza su, kako se navodi u predloženom entitetskom budžetu, odstupanje makroekonomskih pokazatelja od projektovanih vrijednosti, s obzirom na usku povezanost ovih projekcija s projekcijama prihoda od indirektnih poreza, eventualna promjena politika oporezivanja akciznih proizvoda i neočekivane fluktuacije na međunarodnom deviznom tržištu.
Više sredstava entitetska vlada očekuje i od prihoda po osnovu poreza na dobit pravnih subjekata u 2017., koji su planirani na iznos od 180,1 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 31,5 miliona KM u odnosu na sredstva planirana budžetom za ovu godinu.
Manje sredstava očekuje se od prihoda po osnovu poreza na dohodak u 2017., koji iznose 166,9 miliona KM, što predstavlja umanjenje prihoda po ovom osnovu za 12,6 miliona KM u odnosu na ovu godinu.
Vlada RS-a priznaje da su prihodi od poreza na dohodak u proteklih deset mjeseci 2016. godine na značajno nižem nivou u odnosu na isti period prethodne godine, a kao razlog navodi ukidanje oporezivanja prihoda od dividendi i udjela u dobiti pravnih subjekata.
Prihodi po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u 2017. u RS-u iznose 787,1 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 8,1 miliona KM ili jedan posto.
I ostali porezni prihodi (porezi na promet proizvoda i usluga – zaostale obaveze i porezi na imovinu) planirani su u iznosu od 38,5 miliona KM, što je manje za 1,8 miliona KM ili 4,4 posto u odnosu na 2016.
Predloženi budžet RS-a za narednu godinu po hitnom postupku će 22.decembra razmatrati poslanici Narodne skupštine RS-a.