Vlada mijenja porez na dohodak i povećava doprinose

0

Jedinstvena stopa poreza na dohodak od 10 posto u Federaciji BiH, od 1. januara naredne godine najvjerovatnije postaje prošlost. 

Kako saznaje Avaz, prema radnoj verziji novog zakona o porezu na dohodak, oni uposleni koji imaju primanja do 600 KM bit će u potpunosti oslobođeni ovog poreza, dok će se za primanja preko tog iznosa plaćati 12 posto poreza.

Ovaj model danas će biti predmet diskusije na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije BiH.

Ovaj zakon usvajat će se u paketu sa izmjenama zakona o doprinosima. Novim prijedlogom predviđeno je povećanje doprinosa za PIO koje ide na teret obveznika za 1,5 posto na 18,5 posto, kao i doprinosa za zdravstveno osiguranje sa 12,5 posto na 13,5 posto, te smanjenje doprinosa za nezaposlenost sa 1,5 na 1 posto.

Uposlenici bi, kako sada stvari stoje, od 1. januara naredne godine trebali izdvajati za državu više nego što je sada slučaj, piše Avaz.

S druge strane, TV Hayat javlja sljedeće:

Federalna Vlada predlaže nova opterećenja, kako za građane, tako i za poslodavce. 

Prijedlogom Zakona o porezu na dohodak , porez se diže sa trenutnih 10 na 12%, uvećava se neoporeziva porezna osnovica sa 300 KM na 600 KM, ali se istovremeno ukidaju i povlastice koje su građani imali zbog broja članova porodice koje izdržavaju, odnosno djece.

I nije Vlada tu stala. Predlažu oni da se poreski opseg proširi i na prihode građana od dividendi, a žele oporezovati čak i kamate na štednju koju imaju građani u bankama.

Ništa bolje ne piše ni u Prijedlogu zakona o doprinosima.

Istina je da Vlada predlaže smanjenje stope poreza na doprinose sa bruto 41,5% na 33%, ali u isto vrijeme u punom kapacitetu oporezuje topli obrok, regres, te ugovore o djelu, autorske ugovore pa čak i otpremnine radnika!

Prema riječima Adnana Smailbegovića, predsjednika Upravnog odbora Udruženja poslodavaca FBiH, prijedlog novog Zakona o doprinosima značit će povećanje poreznog opterećenja poslodavaca i radnika za 50-100 KM kada su u pitanju plaće do 600 KM, te neko malo rasterećenje kada su  pitanu visoke plaće.