Vlada Kantona Sarajevo izdvojiće novac potreban za finansiranje Roditeljske kuće u Sarajevu.
To je zasad objavljeno na facebook profilu premijera Vlade Kantona Sarajevo Elmedina Konakovića, no svakako očekujemo da ova vijest bude i zvanično potvrđena.
Konaković je na svom profilu napisao:
“Radili smo danas analizu izvršenja budžeta. Ostvarili smo višemilionske uštede na pozicijama plata, materijala i usluga kojim saniramo zatečeni deficit i vraćamo stare dugove. Iz ušteda će Vlada Kantona Sarajevo izdvojiti novac potreban za finansiranje Roditeljske kuće. Tako značajan projekat ne smije biti ugrožen.”
Inače, javnost je prije dva dana obaviještena da Roditeljskoj kući, nakon samo 200 dana rada, prijeti zatvaranje zbog nedostatka sredstava.
Rečeno je to na prezentaciji rada kuće gdje su predsjednica Udruženja “Srce za djecu oboljelu od raka” Lejla Kamerić, menadžer Roditeljske kuće Fikret Kubat i prof.dr. Edo Hasanbegović, direktor discipline za zdravlje djeteta Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, prezenitrali dosadašnji rad Roditeljske kuće, te značaj njenog postojanja.
Kamerić je tada zahvalila donatorima, medijima i medicinskom osoblju Univerzitetskog kliničkog centra Sarajevo (UKCS) ne podršci tokom izgradnje kuće, te ponovila da je Udruženje izgradilo Roditeljsku kuću zahvaljujući donacijama, a da je dalja odgovornost države da kuća funkcionira.
“Obećanja koja su dali predstavnici nadležnih institucija u momentu svečanog otvaranja Roditeljske kuće nisu ispoštovana”, naglasila je Kamerić.
Prof.dr. Edo Hasanbegović naglasio je da se na Hematoonkološkom odjeljenju liječe djeca iz cijele FBiH gdje je procenat izlječenja do 80 procenata, a postojanje Roditeljske kuće značajno utiče na konačan ishod liječenja jer su i roditelji i djeca rasterećeni brige oko finansija i smještaja, te imaju psihosocijalnu podršku od strane Udruženja.
Dragica Raič, majka djevojčice koja se trenutno liječi od leukemije je istakla da u Roditeljskoj kući boravi tri ipo mjeseca u kontinuitetu te, da Roditeljska kuća ne postoji, morala bi, pored brige za dijete, da se brine i za finansije koje bi joj trebale da iznajmi stan i plaća režijske i osnovne troškove. Pored finansijskih pogodnosti, u kući ima priliku družiti se sa drugim porodicama koje brinu iste brige, te je dijeljenjem iskustva olakšano svima.
Inače, Roditeljska kuća je svečano otvorena 26 aprila ove godine i od tada usluge ove ustanove potpuno besplatno je koristilo 30 porodica sa područja cijele Federacije BiH. Za vrijeme boravka u kući roditelji i djeca ostvaruju pravo na besplatan smještaj za oboljelo dijete i njegovu porodicu, osnovne namirnice i sredstva za higijenu, stručnu pomoć psihologa, socijalnog radnika, pedagoga, okupacione radionice za roditelje i kreativne radionice za djecu.