Vlada je svojom odlukom direktno podigla čak polovinu svih plata u FBiH

0

Ne stišavaju se reakcija na odluku Vlade FBiH da podigne prag minimalne plate od 1. januara sa 619 na hiljadu maraka.

Dok radnici, sindikati i pojedini političari slave, poslodavci i brojni analitičari ukazuju na to da bi odluka mogla imati i brojne negativne posljedice.

Također, pojavljuju brojne statistike i računice koje pokazuju dalekosežnost Vladine odluke. Ovdje ćemo izdvojiti jednu od njih.

Naime, jedna od najvažnijih brojki je ona koju je iznio federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarsta Kemal Hrnjić, u opsežnom obraćanju na svom Facebook profilu, piše BiznisInfo.ba.

Naime, iz podataka koje je on iznio, vidi se da se Vladina odluka ne tiče samo minimalne plate, već su njome direktno povećane plaće čak polovine svih zaposlenih u Federaciji!

Sa danom 31.10.2024. godine u FBiH je zaposleno ukupno 551.291, a od toga oko 120.000 prima najnižu plaću, a čak 270.000 zaposlenika prima plaću manju od 1.000 KM – napisao je Hrnjić.

Dakle, prema ovim podacima, Vladinom odlukom diže se čak polovina svih plata u Federaciji, što govori o tome koliko je ovo kolosalna odluka koja će, sasvim sigurno, izazvati tektonske promjene u finansijskom sistemu FBiH.

Naravno, radi se skoro isključivo o platama u privatnom sektoru, jer su one u administraciji uglavnom iznad spomenutog praga.

Već smo pisali o tome da će rast ovih plata sasvim sigurno, i veoma brzo, dovesti i do rasta ostalih plata, dakle one polovine koja je iznad hiljadu KM, jer bi se u suprotnom došlo u situaciju da, naprimjer, radnik i njegov šef imaju istu platu. To znači da se Vladina odluka direktno odnosi na polovinu svih plata u FBIH, a indirektno i na sve ostale.

Minimalna bruto plata sada iznosi oko 1.740 KM.

Prosječna plata i lažna slika društva

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna plata u FBiH u oktobru je bila 1.415 KM. Ovaj podatak, iako je tačan, daje lažnu sliku bh. ekonomije, s obzirom da ovaj prosjek dižu plate u javnom sektoru i u pojedinim djelatnostima privatnog sektora.

Brojke koje je iznio Hrnjić, iz kojih se vidi da polovina ljudi zapravo radi za manje od hiljadu KM, daju mnogo bolji uvid u pravo stanje bh. ekonomije i pokazuju kakvo je pravo stanje u bh. ekonomiji.