Veliki prenos bogatstva: Kako bogati pripremaju djecu za nasljedstvo

0

Prenos bogatstva u sljedećim decenijama iznositi će oko 90 biliona dolara

Evropski milijarderi sve češće organiziraju posebne događaje kako bi pripremili svoju djecu za preuzimanje velikih porodičnih bogatstava i poslovnih carstava.

Kako piše Fortune, osnivači se boje da njihovi nasljednici možda nemaju radnu etiku, vještine ili interes za vođenje poslovanja koje su oni mukotrpno izgradili a ova briga posebno dolazi do izražaja kada je riječ o prijenosu miliona dolara imovine ili multinacionalne kompanije.

Prema HSBC-ovom izvještaju o poduzetničkom bogatstvu, koje je ispitalo gotovo 1.000 poduzetnika s visokom neto vrijednošću, više od trećine planira napustiti svoje firme u narednih pet godina dok bi više od polovine ispitanih voljelo zadržati posao unutar porodice, a ta je opcija još popularnija kod onih s imovinom većom od 10 miliona dolara, prenosi Lider.

Izazovi sukcesije

Međutim, nasljeđivanje porodičnog bogatstva nije jednostavan zadatak. Poduzetnici izražavaju ozbiljnu zabrinutost jer ne znaju jesu li njiva djeca spremna preuzeti  upravljanje firmama ili odgovorno upravljati bogatstvom.

Jedna trećina ispitanika naglasila je nedostatak radne etike svoje djece kao problem dok ostali izražavaju strah da bi djeca mogla biti nezainteresirana za porodični posao te da nemaju dovoljno znanja ili potrebnih vještina za uspješno vođenje firme.

Naprimjer, Bernard Arnault, osnivač LVMH-a, modnog konglomerata koji uključuje brendove poput Louis Vuittona i Diora, već neko vrijeme priprema svojih petero djece za potencijalno nasljeđivanje poslovnog carstva.

Uprkos tome, pitanja o tome ko će preuzeti vodstvo jedne od najvećih svjetskih luksuznih imperija i dalje su otvorena. Slično, Warren Buffett, jedan od najpoznatijih investitora svih vremena, jasno je dao do znanja da neće ostaviti svojoj djeci cijelo bogatstvo, već će ih pripremiti za upravljanje fondacijama i drugim filantropskim projektima.

Strahovi i pripreme

Osim straha da njihova djeca neće biti spremna, mnogi poduzetnici također se boje da bi njihovi nasljednici mogli krenuti vlastitim putem u poslovnom svijetu, daleko od porodičnih veza. Russell Prior, voditelj porodične uprave i savjetovanja u HSBC Global Private Banking, objašnjava da sve veći broj porodica preferira moderne poslove i ekonomiju temeljenu na novim tehnologijama, nego tradicionalne industrije. To može biti dodatni razlog za brigu osnivača.

Sedam od deset poduzetnika smatra da je spremnost sljedeće generacije ključni faktor u donošenju odluke o povlačenju iz poslovanja. Međutim, više od jedne petine onih s imovinom iznad 10 miliona dolara nije napravilo nikakve planove za prenos bogatstva, što može izazvati dodatne komplikacije u budućnosti.

Naprimjer, kod obitelji Mars, koja stoji iza istoimene firme poznate po čokoladicama, prenos bogatstva i dalje je obavijen velom tajne, s vrlo malo javnih informacija o tome ko bi mogao preuzeti poslovanje nakon trenutnih vlasnika.

Diskretni događaji za porodično nasljeđe

Kako bi se prevladali ti izazovi, HSBC Private Banking organizira ekskluzivne događaje za svoje bogate klijente koji funkcioniraju kao luksuzna verzija porodične terapije. Na tim događajima učestvuju roditelji i djeca – bilo u kombinaciji otac-sin, majka-kći, ili čak djeca sama. Cilj je da kroz te događaje članovi porodice razgovaraju o nasljeđivanju i planovima za budućnost, te da se djeca upoznaju s tehničkim aspektima bogatstva, investicijama i poduzetničkim prilikama.

Tako, naprimer, djeca mogu učestvovati u radionicama o ulaganju ili filantropiji, dok istovremeno stiču uvid u svijet poduzetništva. Prior naglašava važnost ovih okupljanja, jer pružaju priliku za otvorenije razgovore i porodicama omogućuju da zajednički planiraju prenos bogatstva.

Ovi događaji također omogućuju nasljednicima, posebice pripadnicima Generacije Z, da se povežu s vršnjacima koji su u sličnoj situaciji, suočeni s izazovima nasljeđivanja velikih bogatstava.

Velika preraspodjela bogatstva

Očekuje se da će prenos bogatstva u sljedećim decenijama iznositi oko 90 biliona dolara, kako generacije Silent i Baby Boomera budu svoje bogatstvo predale Milenijalcima i Generaciji Z. Međutim, pitanje je koliko će te mlade generacije biti spremne preuzeti odgovornost koja dolazi s takvim bogatstvom.

Za mnoge osnivače i milijardere, prenos bogatstva nije samo neizbježan, već je i veliki izazov. Razlika između uspjeha i neuspjeha često leži u pripremi sljedeće generacije. Kako je Prior naglasio: ‘Prenos bogatstva je neizbježan, ali nivo pripremljenosti nije.‘