Vlada Federacije BiH je, na današnjoj sjednici u Sarajevu, utvrdila i Parlamentu FBiH, po redovnoj proceduri usvajanja, uputila Nacrt zakona o reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca koji uređuje kriterije i postupak utvrđivanja reprezentativnosti sindikata i udruženja poslodavaca, njihova ovlaštenja, postupak preispitivanja utvrđene reprezentativnosti i druga pitanja značajna za ovaj postupak, ako drugim zakonom nije drugačije određeno.
U postupku utvrđivanja reprezentativnosti su mjerodavni podaci o radnicima zaposlenim na osnovu ugovora o radu i o poslodavcima registrovanim na teritoriji FBiH. Predloženo je da, pored podataka o obuhvatu radne snage nadležnog organa za statistiku, mogu biti korišteni i podaci drugih organa.
Također je predviđeno da se strukovna reprezentativnost može dodijeliti kod poslodavca i na nivou kantona, nakon ispunjenja predviđenih uvjeta.
Ovim zakonom propisani su opći uvjeti za reprezentativnost sindikata i udruženja poslodavaca, kao i posebni uvjeti u pogledu procenata zaposlenih za utvrđivanje reprezentativnosti za područje i oblast djelatnosti, područje kantona, te za teritoriju Federacije BiH. Zakon također garantuje pravo na slobodno udruživanje i organizovanje sindikata i udruženja poslodavaca koji nisu reprezentativni.
Donošenje ovog zakona predstavlja dio reforme radnog zakonodavstva s ciljem unaprjeđivanja prava na slobodno organizovanje i udruživanje u sindikate i udruženja poslodavaca, slobodu osnivanja i udruživanja u saveze i udruženja višeg nivoa, a u vezi s pravom na kolektivno pregovaranje u skladu s praksom u okruženju i EU.
U skladu sa uobičajenom praksom, u više navrata su organizirani konsultativni sastanci s granskim i drugim sindikatima, kako članicama, tako i nečlanicama Saveza samostalnih sindikata BiH i Udruženjem poslodavaca FBiH kako bi se kroz socijalni dijalog osigurala mišljenja socijalnih partnera.