Uranijum bio najlošija roba na svjetskim tržištima u 2016. godini, ali njegovo vrijeme tek dolazi

0

Nijedna vodeća roba u svijetu nije imala lošiju 2016. godinu od uranijuma, piše Bloomberg, dodajući da je u stvari cijela decenija bila prilično depresivna za taj prirodni element koji se koristi kao nuklearno gorivo.

Cijene uranijuma stropoštale su se za 41 posto prošle godine na 12-godišnji minimum, na ispod 18 dolara po funti u novembru, prema kompaniji “UX Consulting Co”, koja prikuplja podatke sa tržišta. To je sedmi pad u devet godina.

Ekspanzija nuklearne energije je usporila, pošto su se komunalna preduzeća okrenula korišćenju jeftinijeg gasa za nove generatore.

Pored toga, posle katastrofe u Fukušimi 2011. godine, zabrinutost u pogledu sigurnosti navela je velike kupce uranijuma, kao što su Japan i Njemačka, da zatvore ili deaktiviraju svoje reaktore.

Perspektive ove sirovine, ipak, nisu sasvim “crne”, navodi njujorška agencija. Gubici su prisilili rudnike uranijuma da smanje proizvodnju ili da stave katanac, što na kraju može da dovede do krize u ponudi, a ubrzana izgradnja nuklearnih elektrana u Kini i Indiji bi mogla da utiče na oživljavanje tražnje.

Ali, za takav razvoj situacije potrebno je vrijeme, piše u analizi “Morgan Stanley”, u kojoj se predviđa da će cijene uranijuma ostati na nivou prošlogodišnjih od oko 19 dolara, da bi u 2018. porasle na 21 dolar.

Godine 2018. cijene uranijuma bi u prosjeku iznosile oko 24 dolara po funti, predviđa njujorška investiciona banka.

Bloomberg napominje da je u provedenom istraživanju “Morgan Stanley” predvidio najniže cijene uranijuma u ovoj godini. Četiri ostala analitičara predviđaju, u prosjeku, da će cijena uranijuma do kraja 2018. porasti na oko 23 dolara po funti, a do kraja 2019. godine do 55.

Tržišni analitičar Willem Middelkoop, osnivač konsalting kompanije “Aerdenhout” sa sjedištem u Holandiji, smatra da će cijena uranijuma u ovoj godini porasti do, najmanje, 30 dolara po funti, a dugoročno i značajno više zbog planiranih nuklearnih projekata širom svijeta.

“Potražnja za uranijumom će zaista biti velika, jer je planirano toliko mnogo novih nuklearnih reaktora u Aziji i drugdje u svijetu. Mislim da pravi stres na tržištu slijedi nakon 2020. godine, a tada bi cijena mogla premašiti 100 dolara”, kaže Middelkoop.