U toku je eksterna revizija devet banaka u BiH, predviđeno je da se ove godine provede redovna provjera kreditnog portfolija pet banaka koje posluju na teritoriji Federacije BiH i četiri na teritoriji Republike Srpske.
Eksterna revizija banaka jedan je od uvjeta da bi BiH dobila novi aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), a ovaj uvjet postavljen je pred BiH zbog krize u bankarskom sektoru RS i zbog nedavnog gašenja dvije banke u ovom bh. entitetu.
Svjetski trendovi
Direktor Agencije za bankarstvo FBiH Zlatko Barš pojasnio je ranije za Avaz da ova revizija nije uzrokovana gašenjem dvije banke u RS, već da se ovom revizijom, jednostavno, prate svjetski trendovi.
– Poslije ekonomske krize pojavio se trend da eksterni revizori uđu u banke i sveobuhvatnije pregledaju portfolio banaka, te da procijene postojeće rizike u poslovanju banaka – rekao je Barš.
Dodao je da je određeni broj banaka u BiH još prije dvije godine prošao eksternu reviziju.
– Ovim revizijama imat ćemo uvid u pravo stanje, ali prema dosadašnjim rezultatima obavljenih revizija, nije bilo ustanovljeno nekih većih odstupanja koja bi bila uzrok zabrinutosti – naglasio je Barš.
Tema razgovora
Dodao je da je ova revizija svakako bila tema razgovora sa MMF-om.
– Znamo da još nije zaključen novi aranžman sa MMF-om. Ali, bez obzira na to, mi smo odlučili da krenemo u ovaj proces jer je to i za nas dobar alat – zaključio je Barš.
Gašenje banaka u RS opasnost i za FBiH
U Republici Srpskoj ove godine ugašene su „Bobar banka“ i „Banka Srpske“. Propast ove dvije banke koštala je građane ovog entiteta oko pola milijarde KM. Stručnjaci upozoravaju da likvidacija banaka u RS može imati velike posljedice i po FBiH, jer oko 70 posto sredstava za osiguranje depozita dolazi iz banaka FBiH.