Ukoliko sve bude išlo po planu, već za dvije godine u Srbiji će se izrađivati dijelovi, koji će se ugrađivati u veliki CERN-ov akcelerator.
Riječ je o apsolutno najsloženijoj tehnici u oblasti elektronike, kompjutera, što će doprinijeti da u određenim specijalizovanim oblastima tehnologije Srbija postane vodeća u svijetu, prenosi Ekonomski.net.
Naime, Institut za fiziku u Zemunu će do kraja 2020. godine napraviti centar „Verokio” od 4.000 kvadratnih metara, u kojem će se u okviru sistema CERN-a izvoditi najsavremeniji eksperimenti u oblasti fizike i visoke tehnologije, što će u Srbiji podići novu privredu na noge, a ujedno će biti i mjesto okupljanja najboljih studenata i naučnika.
Direktor Instituta za fiziku Aleksandar Bogojević ističe da će to zapravo biti mjesto gdje će se prvi put u Srbiji izvoditi naučno-tehnološki izazovi poznati u svijetu. Država će za izgradnju objekta obezbjediti pet miliona eura, a još toliko kroz opremu dat će najveći međunarodni naučni centri u narednih desetak godina. Ideja je, kako ističe, da se napravi „fabrika za genije“.
„Veriko projekat je naša ideja koju već duži niz godina razvijamo na Institutu za fiziku i za koju smo prije pola godine dobili podršku Vlade Srbije i on je tako postao prioritetni projekat Vlade u oblasti inovacija. Sada smo u fazi projektovanja i završavanja administrativnih stvari, a za nekoliko mjeseci to predajemo Agenciji za implementaciju projekta, koja će to raditi u ime Vlade. Do kraja godine bit će raspisan tender za izvođača i počinju građevinski radovi”, rekao je Bogojević za “Dnevnik”.
Prava i najveća korist za Srbiju u početku, tvrdi on, bit će od razvoja visokih tehnologija kao dijela privrede, koji je već tehnološki razvijen, a to je trenutno isključivo IT sektor koji bilježi veliki rast.
“Postepeno u Srbiji staje na noge potpuno nova privreda, koje mi nismo svjesni. Neke od tih firmi nisu velike, neke isključivo izvoze, a za pojedine se ne zna da postoje na našem tržištu, ali su izvandredne i tek će se podići na noge”, uvjeren je Bogojević.
Veliki hadronski sudarač (LHC) je najveći i najsnažniji akcelerator čestica na svijetu. Izgrađen je s ciljem da da odgovore na neka od najfundamentalnijih pitanja iz oblasti fizike, i približi najtemeljnije zakone prirode ljudskim shvatanjima. LHC je izgrađen pod okriljem Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN).