U poljoprivredne projekte u Tuzli uloženo 172.000 KM

0

Oko 172.000 KM je uloženo u tuzlanske poljoprivredne projekte koje je u 2016. godini realiziralo Udruženje ”Bosper”, a finansirao Grad Tuzla. Projektnim budžetom je podržano 69 poljoprivrednih proizvođača, a dodatnim sredstvima koja su osigurale nevladine organizacije zadruge su postale funkcionalno opremljene.

Program podrške primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji u prošloj godini u Tuzli je gotovo u potpunosti realiziran. U projektima ”Razvoj ruralne ekonomije s fokusom na poljoprivednu proizvodnju” i ”Podrška postojećim agrobiznisima” participiralo je oko 520 individualnih poljoprivrednih proizvođača i tri zadruge.

Program se sastojao iz dva granta: kapitalnog u iznosu 122.000 KM i tekućeg granta u iznosu od 50.000 KM.

“Tekući grant je podrška već uspostavljenoj poljoprivrednoj proizvodnji, poljoprivrednim proizvođačima koji se već bave poljoprivrednom proizvodnjom, i tu smo imali podršku u nabavci hrane za svinje, nabavci pogača za proizvođače meda, podršku proizvođačima koji prevoze mlijeko s veće udaljenosti do otkupnih stanica, nabavka NPK đubriva, nabavka rasada za stare i nove plasteničare”, istakao je stručni saradnik za poljoprivredu u Gradskoj upravi Tuzla Nevres Kamberović.

Osim toga, naveo je, imali su osiguranu podršku za proizvođače gljiva, u nabavci folija i posudica.

Tekući grant je završen, dodao je, s tim da će podjelu NPK đubriva obaviti kad bude bolje vrijeme, kao podrška proizvođačima mlijeka i mesa.

Kada je u pitanju kapitalni grant, podržana je nabavka plastenika i visokosteonih junica te podizanje nasada visokostablašica i jagodičastog voća.

“Tu smo imali podršku funkcionalnom opremanju zadruga, osiguranje kornišona, novih plastenika i podizanje novih nasada malina. Ovaj projekt je, također, u potpunosti završen, s tim da smo kod nabavke opreme za funkcionalno opremanje zadruga imali jednu donaciju, ušli smo u projekt s UNDP-om tako da smo uradili više nego što smo planirali. Sada, što se tiče skladišnih kapaciteta u Siminom Hanu imamo tri hladnjače, jednu plus-minus četiri, šok komoru i tunele za duboko zamrzavanje”, rekao je Kamberović.

Za podršku primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji ove godine plan je, kaže Kamberović, izdvoji 250.000 KM, ali se čeka potvrda Gradskog vijeća. Iz nadležne službe podsjećaju da je u toku prijava proizvodnji za 2017. godinu.

“Proizvođači mlijeka su trebali prijaviti proizvodnju do 31. januara, danas i sutra imaju mogućnost da prijave proizvodnju i predaju P1 obrasce u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK”, istakao je Kamberović te pozvao proizvođače, ako ih još ima, da to urade.

Poljoprivredni proizvođači koji su upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava i Registar klijenata dužni su prijaviti planirani obim i vrstu proizvodnje za 2017. godinu najkasnije do 31. marta 2017. godine. Prijava proizvodnje je obavezna i uslov za ostvarivanje prava na bilo koji oblik novčane podrške u poljoprivredi i ruralnom razvoju, navode iz nadležne gradske službe.