Singapur je jedan od gradova koji se nalaze visoko na listi najboljih mjesta za život, a naročito za zaposlenje. Naime, iako je procenat otpuštanja radnika u Singapuru dostigao najveći stepen još od 2009. godine, zvanični podaci pokazuju da je, i pored toga, građanima Singapura lakše da pronađu posao u odnosu na većinu zemalja u svijetu.
Prosječan period nezaposlenosti za građane koji traže posao u ovoj zemlji iznosi 8 sedmica, što je dvostruko bolja situacija nego u Australiji, koja je u samom vrhu zemalja sa najboljim šansama za zaposlenje, a daleko je iznad prosjeka ostalih razvijenih ekonomija.
Čak i kada je riječ o starijim radnicima, situacija u ovoj zemlji je daleko najbolja na svijetu. Naime, i u Singapuru je veliki broj građana starijih od 61 godine suočeno sa otkazom. Međutim, podaci pokazuju da čak 98 odsto njih vrlo brzo dobije novu šansu za zaposlenje.
Tržište rada u Singapuru ostaje snažno i pored problema sa imigracijom i slabljenjem ekonomskog rasta. Pa ipak, problem sa kojim se suočavaju građani Singapura nije u manjku radnih mjesta i prilika za zapošljavanje, već u tome što postepeno dolazi do ne-poklapanja kvalifikacija radnika sa poslovnom ponudom, te zbog toga dio radnika ostaje bez posla jer se proizvodna djelatnost Singapura, zbog velikih cijena i visokog standarda, polako izmješta van granica ovog grada-države.
Međutim, vlada nastoji da riješi ovaj problem, kako bi se spriječilo drastično povećanje stope nezaposlenosti koja trenutno iznosi 2,1 odsto, a postoji bojazan da će do kraja 2020. godine porasti na nivo od 3 procenta.
Ekonomski.net