U narednoj godini realna stopa ekonomskog rasta od 3,4 odsto

0

Neznatno jačanje ekonomskog rasta u okruženju i potpisivanje kreditnog aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ trebalo bi da dodatno ojačaju ekonomski rast BiH u narednoj godini na realnu stopu od 3,4 odsto, navodi Direkcija za ekonomsko planiranje BiH.

Očekuje se ubrzanje rasta u evrozoni sa 1,6 odsto u ovoj na 1,8 odsto u narednoj godini, što bi trebalo dovesti do jačanja rasta izvoza iz BiH na realnu stopu od 5,3 odsto, te ujedno dati podstrek privatnim investicijama i zapošljavanju.

Osim toga, potpisivanje aranžmana sa MMF-om trebalo bi značajno da podrži javne investicije, prije svega, kroz povoljno spoljno zaduživanje, navodi se u biltenu Direkcije pod nazivom “Outlook perspektive”.

Aranžman sa MMF-om, pored kreditnih sredstava ove institucije, ujedno otvara pristup sredstvima drugih međunarodnih finansijskih institucija, uglavnom usmjerenih na infrastrukturu.

U isto vrijeme, jačanje izvoza i bolji poslovni ambijent, kao posljedica početnih efekata reformskih procesa, te pozitivna poruka investitorima koju šalje postojanje aranžmana sa MMF-om, trebalo bi da podstaknu rast privatnih investicija na realnu stopu od 7,9 odsto.

Jačanje investicija moglo bi podstaći dodatno zapošljavanje koje bi pokrenulo dalje jačanje privatne potrošnje.

S druge strane, očekuje se zaustavljanje rasta javne potrošnje sa beznačajnom realnom stopom od 0,5 odsto sa ciljem smanjenja značaja javnog sektora u ekonomiji.

Jačanje domaće tražnje kao posljedica jačanja rasta investicija u narednoj godini trebalo bi da bude praćeno jačanjem rasta uvoza na realnu stopu od 4,8 odsto.

Ovo bi, uprkos jačanju izvoznog rasta, moglo dovesti do realnog povećanja spoljnotrgovinskog deficita od 3,9 odsto.

Sprovođenje ekonomskih reformi podržano kreditnim aranžmanima međunarodnih finansijskih kreditora, te dodatno jačanje ekonomskog rasta u okruženju bi trebalo da obilježe ekonomska kretanja 2018-2019. godine.

To bi trebalo da dovede do daljeg jačanja rasta ekonomske aktivnosti u BiH na realnu stopu od 3,8 odsto u 2018, te četiri odsto u 2019. godini.