U Hrvatskoj su u srijedu stupile na snagu brojne poreske izmjene, a najvažnije se tiču nekretnina. Porez na nekretnine zamijeniće postojeći porez na kuće za odmor, a pritom je Vlada propisala raspon stopa poreza od 0,6 do 8 eura po kvadratnom metru, dok će tačnu visinu poreske stope određivati jedinice lokalne samouprave (JLS).
Taj porez plaćaće i pravna i fizička lica za nekretnine koje se ne koriste, kao i banke i firme i država.
Porez na imovinu neće plaćati oni vlasnici nekretnine koji je koriste za stalno stanovanje, kao ni za nekretninu u kojoj živi neko iz porodice, ni za one koje su u dugotrajnom najmu (najmanje 10 mjeseci u godini).
Od poreza će biti oslobođene i devastirane, neuseljive nekretnine te nekretnine koje služe za poljoprivredu i nestambene djelatnosti, a oslobođenje od obaveze plaćanja tog poreza će moći da se dobije i prema socijalnim kriterijumima.
Od plaćanja novog poreza na nekretnine biće oslobođeni i “domaćini”, osobe koje malo turističko iznajmljivanje imaju kao dodatnu djelatnost u objektu u kojem imaju prijavljenu i vlastitu adresu stanovanja.
Baza za naplatu novog poreza biće evidencija po kojoj se obračunava i plaća komunalna naknada, koja će se i dalje naplaćivati. Sve će lokalne jedinice do kraja februara ove godine donijeti odluke o oporezivanju nekretnina na svom području, po zonama i pripadajućim poreskim stopama, prenio je Tanjug.
Kod turističkog najma, od početka 2025. raste paušalni porez, koji je dosad iznosio po krevetu od 19,91 eura do 199,08 eura. Njegova visina zavisiće od turističke razvijenosti opštine ili grada, a kretaće se u rasponu od 20 do 300 eura po krevetu.
Tako će oni koji se bave turističkim najmom u najrazvijenijim opštinama plaćati paušalni porez po krevetu godišnje u rasponu od 100 i 300 eura, oni u drugoj grupi razvijenosti od 70 do 200 eura, u trećoj od 30 do 150, a u turistički najnerazvijenijim područjima od 20 do 100 eura po krevetu.
Takođe stupaju na snagu i promjene u porezu na dohodak, ali i mjere koje se odnose na mlade, odnosno iseljene državljane Hrvatske koji planiraju da se vrate u zemlju. Oni će biti oslobođeni plaćanja poreza na dohodak pet godina, uz uslov da su u inostranstvu boravili neprekidno dvije godine, prenijeli su hrvatski mediji.
Izmjenama Zakona o minimalnoj plati, minimalna bruto plata od 1. januara u Hrvatskoj je viša za 15,5 posto i iznosi 970 eura.