Cijene hrane značajno su porasle. Dok kupci na pijacama paze na svaki gram, velika poskupljenja potvrđuju i podaci Ministarstva poljoprivrede Hrvatske.
Kako prenosi RTL, cijena mahuna sada iznosi oko 5 eura po kilogramu, što je 40 posto skuplje nego prošle godine. Pet eura koštaju i rotkvice.
Poskupjela je i zelena salata, koja sada iznosi oko 3 eura i 60 centi. Blitva košta 3,5 eura. U poređenju sa istim periodom prošle godine, blitva je skuplja za 35 posto, a porasla je i cijena cvjetače, koja sada iznosi oko 3 eura i 30 centi. Dok je prošle godine za sve ove namirnice bilo potrebno izdvojiti 15 eura, sada je ta cifra porasla na čak 21 euro.
Najavljeno je i poskupljenje svinjskog mesa – do 30 odsto, što su već najavili proizvođači.
„Ako proizvođači podignu cijenu, logično je da i mi moramo podići cijene. To nema nikakve veze s nama trgovcima koji radimo s mesom“, izjavio je za RTL mesar Neven Piculek, koji smatra da nema razloga za poskupljenje: „S obzirom na stabilnu situaciju, nema potrebe za tim.“
Za poljoprivrednike, međutim, razloga za poskupljenje itekako ima. Mato Brlošić, poljoprivrednik i član Upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore, izjavio je za RTL:
„Moguće je da će poskupjeti i šećer, jer su elementarne nepogode, uz bolesti, posebno pogodile šećernu repu. Ako izgubimo šećeranu, sigurno će cijena šećera skočiti duplo.“
Ministar finansija Marko Primorac izjavio je: „Ne očekujte od mene da komentarišem cijene svinjetine, trešanja i ostalih proizvoda na pijaci, za to postoje nadležne institucije. Po mom mišljenju, cijene su previsoke i treba raditi na tome da budu niže.“
Ana Knežević, predsjednica Hrvatskog udruženja za zaštitu potrošača, oštro je kritikovala ministra: „To je sramotna izjava. Ministar bi trebao znati koliko košta hljeb i ne bi smio biti ministar finansija ako ne zna prosječnu cijenu hljeba u Hrvatskoj. Naravno da ga to ne zanima, jer im PDV puni budžet – što su više cijene, više je prihoda. A kako građani žive, njega nije briga.“
Ona je pozvala Vladu da poveća broj proizvoda sa ograničenim cijenama, jer je, kako navodi, od 2022. godine cijena hrane u prosjeku porasla za čak 50 odsto, prenosi Bankar.me.