INA je nedavno objavila da je kod Grubišnog Polja otkrila veliko nalazište plina i pokrenula postupak za izdavanje dozvola kako bi što prije počelo vađenje.
Dobra je to vijest za mali grad koji se već pretvara u važno plinsko središte, ali i za neovisnost u opskrbi plinom za domaće potrošače, piše HRT.
Na mjestu gdje su trajali višemjesečni istražni radovi i ispitivanja, samo glava bušotine daje naslutiti da ovdje slijedi ozbiljan posao.
Na bušotini Veliki Rastovac 1, otprilike 20-ak kilometara od središta Grubišnog Polja radovi su trajali tokom maja i juna. Količine plina koje su ovdje pronađene tolike su da se željno iščekuje njihovo što skorije komercijalno iskorištavanje.
– Prilikom testiranja ostvarili smo maksimalan dotok od 140 hiljada kubičnih metara na dan što otprilike predstavlja oko 7% Inine proizvodnje – rekao je Goran Jović, direktor Istraživanja, INA d.d.
I ne samo to, kaže, ležište je toliko veliko da u proizvodnju žele uključiti još jednu bušotinu. Preduvjet za daljnja ulaganja ishođenje je takozvanog eksploatacijskog polja.
– Mi planiramo izgraditi priključni plinovod te pustiti polje u proizvodnju 2027. godine sukladno trenutačnom planu za dobivanje dozvola za eksploataciju ugljikovodika u Hrvatskoj – ističe Jović.
U Grubišnom Polju presretni jer od ovoga ljeta i njihov proračun zahvaljujući plinskim nalazištima raste. S dvije bušotine u tom kraju tvrtka Podzemno skladište plina u sustav već isporučuje i do petnaest posto ukupne domaće proizvodnje.
– Mi smo u ovoj godini planirali negdje oko 4 miliona kuna naših prihoda, s tim da pola od toga će uprihoditi županija tako da su to znatna sredstva koja će doći na naš žiro račun – rekao je Zlatko Mađeruh, gradonačelnik Grubišnog Polja.
Dogodine će rudna renta dosegnuti i milion eura, no bit će i još ulaganja. Pred otvaranjem je nova plinska stanica, a kad se za tri do četiri godine bušotine iscrpe, ležište će se prenamijeniti u podzemno skladište plina. Projekt vrijedan 67 miliona eura jedna je od državnih strateških investicija koja će povećati sigurnost opskrbe domaćih potrošača.