Tržište električne energije u Bosni i Hercegovini je otvoreno za konkurenciju, navodi se u mišljenju Konkurencijskog vijeća datog na osnovu zahtjeva Međunarodnog aerodroma Sarajevo, izvještava Indikator.ba.
Međutim, prema tvrdnjama kompanija iz sektora, ključni preduslov za suštinsko otvaranje tržišta, paritet cijena električne energije kod javnog i rezervnog snabdjevača i cijene na veleprodajnom tržištu, nije ostvaren.
Formalno tržište električne energije u BiH otvoreno je od 1.1.2015. godine odlukom da status kvalifikovanog kupca, odnosno slobodan izbor snabdjevača električnom energijom mogu koristiti svi kupci uključujući i kupce iz kategorije potrošnje domaćinstava. Međutim, proces izbora i promjene snabdjevača nije zaživio u punoj mjeri, iako su primjetni pomaci.
U 2016. godini broj snabdjevača koji su aktivni na maloprodajnom tržištu se povećao, jer su kompanije HEP Trade, Proenergy i Petrol BH Oil Company preuzele snabdijevanje određenog broja kupaca električne energije u kategorijama ostala potrošnja i 10kV (ukupno 14 kupaca).
Zaključno sa 01.11.2016. godine, 26 kupaca koje je Elektroprivreda BiH snabdijevala električnom energijom je promijenilo snadbjevača, jednom kupcu je odobrena promjena snabdjevača od 1.11.2016. godine, a za četiri kupca od 01.12. 2016. godine.
Elektroprivreda BiH je kroz postupak promjene snabdjevača zaključila i ugovor o snabdijevanju električnom energijom sa kvalifikovanim kupcem koji je počeo sa realizacijom od 1.1.2017. godine, a u proteklom periodu potpisana su i 224 aneksa ugovora o snabdijevanju električnom energijom sa 159 kvalifikovanih kupaca.
U 2016. godini, registrovana je prva promjena snabdjevača u Republici Srpskoj i to kupac električne energije „EFT Rudnik i Termoelektrana Stanari“ d.o.o., koji je energiju za vlastite potrebe nabavljao od privrednog subjekta Elektroprivreda RS, od 1.2.2016. godine nabavlja energiju od „Energy Financing Team“ d.o.o. Bileća u planskoj količini od 1GWh mjesečno.
„Proenergy“ d.o.o. Sarajevo ima zaključene ugovore o snabdijevanju električnom energijom sa kvalifikovanim kupcima, koji se iz tehničkih razloga nisu mogli realizirati na početku, te su se počeli primjenjivati sa 1.4.2016. godine.
Međutim, uprkos svemu, u kategoriji potrošnje za domaćinstva i dalje dominantnu ulogu snabdjevača električnom energijom imaju javna preduzeća, pa se tako u FBiH i dalje 925.000 kupaca snabdijeva u okviru univerzalne usluge koju kao javni snabdjevači pružaju Elektroprivreda HZ HB i Elektroprivreda BiH, svako na području svog djelovanja.
U kompaniji „GEN-I“ d.o.o. smatraju da postoji legislativa prema kojoj je tržište električne energije otvoreno, ali da se javljaju problemi kod distribucije, jer su troškovi distribucije visoki, te je, prema njihovom mišljenju, neophodno osnivanje nezavisnog distributivnog operatera kako bi snabdjevači mogli ponuditi konkurentne cijene električne energije.