Ukupna robna razmjena između Srbije i BiH u 2016. godini, iznosila je 1,52 milijarde eura, i bilježi povećanje od 5,8 posto u odnosu na 2015. godinu, a suficit u robnoj razmjeni u korist Srbije iznosi 712,6 miliona eura – podaci su Privredne komore Srbije /PKS/.
BiH se nalazi na trećem mjestu u ukupno ostvarenom izvozu Srbije u protekloj godini, dok se po visini uvoza iz zemalja svijeta u Srbiju, nalazi na 14. mjestu.
Izvoz u BiH iz Srbije iznosio je 1,11 milijardi eura, što je za šest odsto više u odnosu na 2015. godinu, dok je uvoz iz BiH u Srbiju povećan za 5,3 posto u odnosu na 2015. godinu i iznosio je 406 miliona eura.
U protekloj godini Srbija je najviše izvezla u BiH kukuruz u zrnu, ulje od suncokreta ili šafranike, gasna ulja, pšenicu običnu, proizvode za ishranu životinja, slatke biskvite, vafle i oblande, sjeme suncokreta, pivo od slada, cigarete koje sadrže duhan.
U 2016. godini Srbija je najviše uvezla iz BiH koks, polukoks, retortni ugalj, nerazvrstanu robu, žicu, televizore, koturove od gvožđa i drugih legura, šipke od gvožđa i čelika, drvo četinara rezano po dužini, lignit neaglomerisani, električnu energiju, maline srznute bez šećera, kontejneri od stakla, ulja za podmazivanje.
Podaci Centralne banke BiH o srpskim ulaganjima govore da su tokovi direktnih investicija iz Srbije u BiH, u periodu 2006. do 2015. godine, iznosili 1,95 milijardi KM, odnosno 999,07 milijardi eura.
Prema ovim podacima, Srbija se nalazi na prvom mjestu kada je riječ o tokovima direktnih investicionih ulaganja u BiH.
Prema podacima “Bisnodea” iz decembra 2016. godine godine, ukupan broj aktivnih privrednih subjekata iz BiH u Srbiji iznosi 1.603, od čega 328 pravna lica i 735 fizičkih lica.
Prema podacima Zavoda za statistiku Srbije, na osnovu zvaničnih statističkih podataka, u 2014. godini u Srbiji su poslovale 2.624 podružnice sa učešćem stranog kapitala od 50 posto ili više, od kojih su 63 podružnice iz BiH i u kojima je zaposleno 1.172 lica.
U toku ove godine planirani su poslovni susreti kompanija iz Srbije i BiH u formatu B2B u oblastima od zajedničkog interesa, kao što su poljoprivredna proizvodnja, prehrambrena industrija, energetika, hemijska industrija, metalska industrija.
Srna