Turski Sisecam počeo je svoja ulaganja u Bosni i Hercegovini kupovinom fabrike Soda Lukavac 2006. godine a investiranjem stotina miliona eura zauzeo je svoje mjesto među najvećim globalnim investitorima u našoj zemlji. Prošle godine ovaj veliki proizvođač u industriji stakla, sode i hroma našao se na na trećem mjestu liste najvećih izvoznika iz BiH.
Premijer Tuzlanskog kantona Kadrija Hodžić u petak je sa resornim ministrima primio u posjetu delegaciju Sode Sisecam iz Lukavca, predvođenu generalnim direktorom Sefom Ozincegedikom.
Teme ovog prvog radnog sastanka bile su poslovni izazovi i razvojni projekti Sode Sisecam, objavljeno je iz Vlade Tuzlanskog kantona.
Posebna pažnja tokom razgovora bila je posvećena planiranom povećanju proizvodnih kapaciteta Sode Sisecam u Lukavcu (SSL) tokom 2021. godine, te samim tim i kapacitetima proizvodnje slanice u Rudniku soli Tuzla, kao osnovnom preduslovu koji se u tom pogledu treba ostvariti.
Ovom prilikom premijer Hodžić je istaknuo da su se resorni ministri privrede, prostornog uređenja i zaštite okolice, te poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Vlada u cjelini već upoznali sa situacijom i međusobnim odnosom Sode, Rudnika soli i drugih privrednih društava u većinskom državnom vlasništvu koji posluju sa Sodom, kao i neophodnosti snažnijeg angažmana Rudnika u pogledu osiguranja dovoljnog broja novih istražno – eksploatacionih bušotina.
„Upoznati smo sa činjenicom da Rudnik posljednjih godina nije otvarao nove bušotine, kao preduslove za očuvanje i proširenje svojih proizvodnih kapaciteta. Shvatamo i da takav odnos unosi nemir i nesigurnost za dugoročno poslovanje Sode, te ćemo u tom smislu poseban fokus aktivnosti Ministarstva privrede, ali i Vlade u cjelini, usmjeriti ka otklanjanju te nesigurnosti”, kazao je danas premijer Hodžić.
Premijer Hodžić također je izjavio da Vlada TK, uvažavajući stavove lokalne zajednice, ne podržava istraživanje i eksploataciju soli na onim nalazištima koja bi mogla ugroziti i ponovno izazvati tonjenje u gradskoj zoni grada Tuzle, te da ležišta na Tetimi, uz eventualno neke druge lokacije, mogu osigurati dugoročnu stabilnost poslovanja kako Sode, tako i drugih korisnika slanice.
Osim izazova u pogledu osiguranja dovoljne količine sirovinske slanice, današnji susret iskorišten je i za razgovore o drugim poslovnim izazovima, a Vlada je iskazala spremnost da pomogne poslovanje ovog veoma značajnog privrednog subjekta i trećeg po veličini izvoznika u BiH.
Predstavnici Sisecam grupacije su primijetili da se Vlada Tuzlanskog kantona dobro upoznala sa potrebama i planovima Sode Sisecam, te su se zahvalili na angažmanu za rješavanje poslovnih izazova s kojima se susreću.
Podsjetimo da je jedan od najvećih proizvođača sode na svijetu turski Sisecam počeo svoja ulaganja u Bosni i Hercegovini kupovinom fabrike Soda Lukavac 2006. godine a investiranjem stotina miliona eura zauzeo je svoje mjesto među najvećim globalnim investitorima u našoj zemlji. Prošle godine kompanija se našla na trećem mjestu liste najvećih izvoznika iz BiH.
Tri osnovna proizvoda fabrike Soda Lukavac teška soda,laka soda te soda bikarbona koriste se kao sirovine za industrijsku proizvodnju stakla i deterdženata, kao i proizvodnju hemijskih supstanci, tekstila, sistema za preradu vode te u sektorima hrane i hrane za životinje. Ova fabrika je jedini pogon za proizvodnju sode u bivšoj Jugoslaviji.
Sisecam ima podružnice u Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Turskoj.
D. Hadžić