Povezivanje našeg regiona na evropsku mrežu najvažnijih transportnih koridora Evropska unija je dogovorila sa zemljama Zapadnog Balkana u okviru Berlinskog procesa 2014. godine.
Јedan od rezultata je Agenda povezivanja nastala sa ciljem pružanja evropske finansijske i druge podrške za izgradnju željezničkih, putnih i vodenih koridora.
Kakva je perspektiva budućih projekata i koliko je do sada urađeno na integraciji u transportno tržište Evropske unije?
Evropska unija je do sada dodijelila više od 640 miliona eura bespovratnih sredstva za 19 projekta u oblasti transporta u BiH.
Među najvažnijim su dionice na koridoru 5C koji povezuje centralnu Evropu s Јadranskim morem, željeznice i luke, prekogranični most na rijeci Savi kod Gradiške i most, autoput i granični prelaz u Svilaju.
Perspektiva infrastrukturnih projekata povezana je sa političkom stabilnošću.
– U Republici Srpskoj trenutno postoje dva infrastrukturna projekta za koje je obustavljeno finansiranje u vrijednosti do 600 miliona eura – projekat za autoput i projekat za željeznicu. Međutim, ova odluka se vrlo lako može izmjeniti, a Evropska komisija je navela da namjerava potpisati odgovarajuće ugovore o izdvajanjima bespovratnih sredstava čim se politička kriza riješi. Stoga pozivamo vlasti u BiH da ne propuste prilike koje se nude za dobrobit građana ove zemlje – poručuju iz Delegacije EU u BiH, javlja RTRS.
Most na Savi kod Gradiške, kada bude izgrađena kompletna dionica na hrvatskoj strani, omogućiće direktnu vezu Banjaluke i Zagreba u koji će se moći stići za manje od dva sata.
Brže i sigurnije putovanje i prevoz robe značajno će olakšati poslovanje, posebno izvoznicima poput kompanije Tikt Manufakture iz Gradiške.
Pored ostalog, lakši prilaz industrijskoj zoni, Gradišku bi moglo učiniti privlačnijom investitorima i pokrenuti ekonomski rast.
Razvojna agencija Gradiška je u 2021. godini obezbijedila gotovo 1,4 miliona KM sa 33 realizovana projekta u oblasti ekonomije, društvenog, kulturnog i socijalnog razvoja.
To je četiri puta više od sredstava utrošenih za poslovanje Agencije.
Transportna mreža regiona se sve više razvija i u pripremi su novi projekti, potvrđeno nam je u Transportnoj zajednici.
– Značajna finansijska sredstva već su mobilisana za velike projekte koji će znatno poboljšati TEN-T mrežu do 2027. godine. Gotovo 12 milijardi eura posvećeno je projektima razvoja osnovne i sveobuhvatne TEN-T mreže prema godišnjem Izvještaju Transportne zajednice. Najveći udio investicija je u puteve – osam milijardi eura i u željeznice 3,7 milijardi eura – navode iz Transportne zajednice.
U regionu je 44,86 odsto puteva osnovne i 51,89 odsto sveobuhvatne TEN-T mreže usklađeno sa evropskim standardima u pogledu profila i stanja infrastrukture.
Stopa usklađenosti željeznice varira. Procent elektrifikacije na osnovnoj mreži je visok 73 odsto, a na sveobuhvatnoj 54 procenta dok je samo 15 odsto u osnovnoj i 13 odsto u sveobuhvatnoj mreži usklađeno sa kriterijima Evropskog sistema za upravljanje željezničkim saobraćajem.