Tramp iznio plan za otvaranje ekonomije

0

Američki predsjednik Donald Tramp predstavio je plan za otvaranje ekonomije, i rekao da će svaki guverner savezne države imati priliku da sam odluči kada će se to desiti, od slučaja do slučaja.

On je dodao da će neke države moći da se otvore ranije, jer nisu imale toliko problema, ali da se neće otvoriti sve odjednom. Program je nazvao “Otvoriti Ameriku ponovo” i rekao da će guverneri koji procjene da ne mogu da otvore, imati podršku.

Tramp je razgovarao telefonom sa guvernerima saveznih država i rekao je da ima 29 država koje bi mogle uskoro da se otvore. Naveo je da stručnjaci kažu da je došlo do platoa zaraze.

“Ako se virus vrati na jesen, kao što kazu stručnjaci, imamo strategiju kako da reagujemo brzo”, kaže Tramp, prenosi Glas Amerike.

“Da bismo imali namirnice i lijekove, moramo da imamo privredu koja radi i želimo da je otvorimo jako brzo i to će da se desi i biće bum”.

Da bi se otvorila ekonomija, stručnjaci su predložili i nekoliko preduslova, a to je da u određenoj državi ili regionu broj slučajeva ili zabilježenih simptoma Kovida 19 i respiratornih oboljenja opada u 14 posljednjih dana. Takođe bolnice bi u tim regijama trebalo da budu rasterećene, a zdravstvenim radnicima i stanovništvu dostupni testovi.

Plan za otvaranje ekonomije ima tri faze. Za sve faze, ostaju preporuke: da se peru ruke, da se lice pokrije i ne dira, da se obavlja dezinfekcija, mjeri temperatura, održava socijalna distanca i da osobe koje osjećaju da su prehlađene, ostanu kod kuće.

Prva faza

U prvoj fazi bi i dalje kod kuće bile rizične kategorije, a u javnosti bi se održala socijalna distanca. Takođe, preporučeno je da se izbjegava okupljanje više od 10 ljudi, kao i putovanja koja nisu prijeko potrebna. Poslodavcima se preporučuje da se prilagode ranjivim kategorijama stanovništva i da nastave rad od kuće gdje god je to moguće. Povratak na posao obavljao bi se u fazama, a preporučeno je da se smanje putovanja koja nisu prijeko potrebna.

Škole koje su zatvorene, ostaće zatvorene, a posjete domovima za stare biće i dalje zabranjene. Velika okupljanja, poput izlaska u restorane, mogu da se održavaju, ali uz socijalnu distancu. Teretane mogu da se otvore, ukoliko se poštuje socijalna distanca i protokoli za dezinfekciju.

Druga faza

U ovoj fazi, rizične kategorije bi i dalje ostale kod kuće i na javnim mestima bi se održavala socijalna distanca. Izbegavala bi se okupljanja više od 50 osoba, ali putovanja koja nisu preko potrebna mogu da se nastave.

Poslodavcima se sugeriše da i dalje vode računa o potrebama rizičnih kategorija, da nastave rad od kuće i da zatvore zajedničke prostorije.

Škole i obdaništa bi se otvorila, ali bi ostale zabranjene posjete domovima za brigu o starima. Veliki događaji mogu da se održavaju ali i dalje pod umjerenijim regulativama o održavanju socijalne distance.

Treća faza

Rizične kategorije mogu da izlaze napolje, ali uz poštovanje socijalne distance. Oni koji se smatraju da imaju mali rizik od oboljenja, treba što manje da provode u gužvama. Poslodavci bi mogli da nastave posao u sjedištima, zaposleni bi mogli da se vrate u zgradu.

Na pitanje da li bi četvrta faza podrazumijevala odlazak na koncerte i sportske događaje, Tramp je odgovorio da je razgovarao sa komesarima liga skoro svih sportova i da su oni spremni.

“Mnogi će početi bez gledalaca i samo za televiziju, kao u stara vremena. Poslije će uvesti publiku koja će sjediti odvojeno”, rekao je Tramp.

Direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti Entoni Fauči je rekao da će možda biti koraka unazad, ali da misli da se ide na normalnom životu.

Guverneri širom zemlje pokušavaju da utvrde datume ublažavanja restrikcija, i kako će otvaranje njihovih država na kraju izgledati.

D.H.