Konkurencijsko Vijeće BiH oslobodilo je bivše korisnike centralnog grijanja u Sarajevu plaćanja fiksne naknade – koju su plaćali jer su ih grijale vertikalne cijevi grijanja koje prolaze kroz njihove stanove.
Vijeće je utvrdilo da su sarajevske Toplane zloupotrijebile svoj položaj, te su ih kaznili sa 54.000 KM. Toplane su najavile žalbu Sudu BiH.
Naplaćujući fiksni iznos od bivših korisnika, sarajevske toplane su svake godine prihodavale – pola miliona eura.
Plaćali iako nemaju radijatore
Više od 2.400 građana isključeno je sa sistema centralnog grijanja. Do sada su oni plaćali određenu naknadu sarajevskim toplanama za to privremeno isključenje – 10 do 40 posto svojih ranijih računa.
Konkurencijsko vijeće donijelo je novu odluku kojom je reklo da to više nisu obavezni plaćati. Postupak Konkurencijskog vijeća pokrenut je nakon žalbe građana.
Vijeće je ocijenilo da su Toplane zloupotrijebile dominantan položaj na tržištu jer su nametnule obaveze svojim bivšim korisnicima. Toplane su kažnjene s 54.000 KM i naloženo im je da izmijene tarifni sistem. Vlada KS kažnjena je sa 150.000 KM jer je to odobrila.
Iz Toplana kažu za Al Jazeeru da će odluku ispoštovati ali i da će se žaliti Sudu BiH. Dodaju da je dozvoljeno samo privremeno isključenje korisnika te da je dozvoljena naplata paušala, zbog, kako pojašnjavaju, „zakupa kapaciteta i njegovog funkcionalnog održavanja, minimalnog indirektnog zadržavanja, gubitka toplote u instalacijama centralnog grijanja, i povećanih troškova“ koju imaju u cilju ispoštovanja kvalieta prema drugim korisnicima.
Grijanje će poskupiti
Resorni kantonalni ministar kaže da se privremenim rješenjima izašlo u susret ljudima koji imaju stanove u Sarajevu a žive izvan BiH te da većina njih uredno plaća račune. Preostali korisnici koji su privremeno isključeni zbog duga većeg od 9 miliona KM stvorit će problem ostalim platišama, tvrdi ministar Senad Hasanspahić.
– Zbog 1.200 ovih ljudi, koji ništa ne plaćaju, mi ćemo morati imati skuplje centralno grijanje – rekao je Hasanspahić za Al Jazeeru.
Iz Toplana kažu da novac građanima neće vratiti jer to ovo rješenje i ne nalaže, a godišnje su na osnovu toga prihodovale 1 milion maraka.
Da li će biti osnove za povrat novca građanima, moglo bi se znati kada Sud BiH donese konačnu odluku nakon žalbe Toplana. Ovaj problem bi trebao biti riješen do 2020. kada bi se u sve stanove strabali staviti kalorimetri.
Al Jazeera / BiznisInfo