Tinjak: Bh. tržište neće preplaviti proizvodi iz Evropske unije

0

Proces adaptacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) sa Evropskom unijom trebao bi biti završen u narednih nekoliko mjeseci, s obzirom na to da su s tehničke strane usaglašeni svi detalji koji su i više nego povoljni za Bosnu i Hercegovinu. To je za Avaz izjavio šef bh. pregovaračkog tima za adaptaciju SAA Hamdo Tinjak.

Pozitivno mišljenje

On je naglasio da, kada se govori o adaptaciji, na umu treba imati nekoliko činjenica.

– Prvo, adaptacija je najvažniji uslov za dobijanje pozitivnog mišljenja na bh. aplikaciju za članstvo u EU. Drugo, adaptacija nas dovodi u poziciju da sve što smo izvozili – i dalje izvozimo i sve što smo uvozili – ponovo uvozimo. Međutim, sve će to biti regulisano određenim količinama ili kvotama i bit će razvučeno na određeni period ili postepeno – naglasio je Tinjak.

Dodao je da, osim što ćemo imati kvote za uvoz, povezat će se i izvoz kada je riječ o ribi, šećeru i vinu.

– Za ova tri proizvoda mi dobijamo novu veću kvotu za izvoz. Značajno za naš izvoz jeste to da se stavljanjem potpisa na ovu adaptaciju ukida suspenzija za izvoz voća i povrća. Dakle, naši proizvođači ponovo će moći izvoziti u neograničenim količinama jabuke, kruške, kornišone, paradajz, grožđe i tako dalje – istakao je Tinjak.

Kada je riječ o uvozu, BiH otvara svoju granicu samo za one količine koje su se uvozile i u prethodnom periodu i koje su dogovorene na osnovu statistika.

Odličan rezultat

– Ne otvaramo granicu isti dan nakon potpisivanja, najvažniji proizvodi koji su nama u interesu neće se odmah početi bescarinski uvoziti. Uvozit će se određene količine i u određenom periodu. A najvažniji su mlijeko i mliječne prerađevine, mesne prerađevine i vino – smatra Tinjak.

Ističe da ni u kojem slučaju tržište BiH neće preplaviti proizvodi iz EU, jer sve količine koje su dogovorene predstavljaju tek mizerni dio domaće potrošnje.

– Kada je mlijeko u pitanju, ukupan uvoz iznosi 12 posto domaće potrošnje, a i tih 12 posto bit će razvučeno na tri godine. I ovo je odličan rezultat. Za ostale proizvode tražili smo i najvjerovatnije ćemo i dobiti slične uslove. Što se tiče mesa, uvozit će se isključivo pileće meso, i to u beznačajnim količinama. Također, postoje kvote i za uvoz živih životinja, ali opet ta količina ne predstavlja nikakav problem za naše tržište – pojasnio je Tinjak.

On je mišljenja da je u ovom slučaju Evropska komisija zaista izašla ususret Bosni i Hercegovini te da ovo pitanje treba gledati kao tehničko i da svi nivoi vlasti u BiH trebaju imati razuman pogled na ovaj proces i ne uplitati politiku u ovo pitanje. (Avaz)