Termoelektrana Stanari isporučila 912.000 megavati struje

0

Termoelektrana /TE/ Stanari je do kraja avgusta u elektro-mrežu BiH isporučila 912.000 megavati energije, rečeno je Srni iz EFT grupe.

TE Stanari je nakon prve sinhronizacije u elektro-mrežu obavljene u januaru, nastavila probni rad paralelno sa svim neophodnim procesima testiranja opreme i u cijeloj test fazi funkcionisala bez problema i unutar planiranih performansi ugrađene opreme.

Iz EFT grupe kažu da je 8. avgusta izvršena zvanična primopredaja postrojenja od izvođača kineske kompanije Dongfang elektrik korporejšn i da očekuju da će TE Stanari u daljem komercijalnom radu biti stabilan snabdjevač električne energije.

Iz ove kompanije ističu da je, nakon što je 21. maja Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske uručilo dozvolu za probni rad i privremenu upotrebu na godinu dana, nastavljeno podešavanje opreme, odrađeni su performance testovi i otklonjeni manji nedostaci koji su ranije uočeni.

TE Stanari je u potpunosti usklađena sa propisima Republike Srpske iz oblasti zaštite životne sredine, te se u potpunosti pridržava direktive Evropske unije za postrojenja sa velikim ložištima 2001/80/EC.

Procjena uticaja na životnu sredinu /EIA/ za TE Stanari pokazala je da izgradnja i rad elektrane neće imati bitniji uticaj na životnu sredinu, kažu u ovoj kompaniji.

Prema njihovim riječima, značajan broj mjera za ublažavanje uticaja ugrađen je u tehnologiju koja će se koristiti u TE Stanari, a nizak sadržaj sumpora u stanarskom lignitu još ih više pospješuje.

Odabranim metodom odsumporavanja dimnih gasova smanjiće se emisije ugljen-dioksida, i to ne samo na granične vrijednosti predviđene lokalnim zakonodavstvom, već na strože vrijednosti koje su definisane direktivom Evropske unije 2001/80/EC.

Iz EFT grupe ističu da se uklanjanje čvrstih čestica iz dimnih gasova vrši savremenim vrećastim filterima, čija je efikasnost 99,99 odsto. Predviđeno je stalno praćenje svih parametara koji su neophodni za kontrolu procesa sagorjevanja i emisija zagađujućih materija.

Pogon termoelektrane projektovan je na bazi istraženih i potvrđenih rezervi uglja od 108 miliona tona, što je dovoljno za kontinuiran rad narednih 40 godina.

Postojeći kop Raškovac raspolaže sa 10-godišnjim kapacitetom snabdevanja termoelektrane, a za četiri godine bi trebalo da bude otvoren i novi površinski kop Ostružnja.

Iz kompanije ističu da će Termoelektrana imati godišnju proizvodnju od predviđenih 2.000.000 megavati.

Tehnološki i proizvodno EFT Rudnik i Termoelektrana Stanari daleko su iskoračili ispred zastarjelih tehnologija koje termoelektrane koriste u regionu.

“EFT RiTE trenutno zapošljava 720 radnika, do kraja godine taj broj će se popeti na 800 radnika, a daljim razvojem očekuje se da broj zaposlenih u punom kapacitetu rada Termoelektrane i Rudnika Stanari bude 900”, najavili su iz ove kompanije.

Iz ove kompanije najavili su da će završetak izgradnje i puštanje u rad nove Termoelektrane Stanari svečano biti obilježen u utorak, 20. septembra.

Svečanoj ceremoniji trebalo bi da prisustvuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasadori Velike Britanije i Kine u BiH Edvard Ferguson i Čen Bo, rukovodstvo kompanije Dongfang Elektrik Korporejšn, te brojni poslovni partneri i domaćini iz EFT Grupe.