Svjetski div gasi fabrike na prostoru bivše Jugoslavije, proizvodnju seli u Bangladeš

0

“Tekstilni brendovi bez odgovornosti – koja je budućnost Benettona u Hrvatskoj?” tema je tribine održane u osječkom Društvenom ateljeu.

Italijanski tekstilni gigant Benetton povlači se iz Osijeka nakon 25 godina, ostavljajući više od 250 radnica bez posla, kao i kooperante u okolici i Srbiji.

Firma Leonarda iz Daruvara već je izgubila 35 radnica zbog otkazanih narudžbi. Novi sindikat upozorava na nepoštovanje radničkih prava i potplaćenost tekstilnih radnika, dok brend seli proizvodnju u zemlje s jeftinijom radnom snagom, vjerovatno Bangladeš.

Kako je istaknuo predsjednik Novog sindikata Mario Iveković, problem je što otkaze dobivaju i radnici kooperanata u malim firmama u okolici Osijeka jer taj brend nastavlja proizvodnju s jeftinijom radnom snagom, vjerovatno u Bangladešu.

Zbog toga je pozvao sve ljude koji će lančanom reakcijom ostati bez posla da se što prije jave Novom sindikatu kako bi krenuli u akciju prema Benettonu i izborili se barem za otpremnine.

– Prva žrtva odlaska tekstilnoga giganta iz Hrvatske je 35 radnica firme Leonarda iz Daruvara koje su u septembru prošle godine izgubile posao zbog otkaza narudžbi za Benetton negdje krajem septembra. Odlaze i ostali tekstilni brendovi, i to ne samo iz Hrvatske, a koji ne poštuju radnička prava. Tekstilni radnici uvijek bili potplaćeni, a istodobno su se vlasnici bogatili. S te smo strane i zadovoljni što ovakve firme odlaze iz Hrvatske jer to pokazuje da prestajemo biti dio zemalja trećega svijeta. S druge strane mi znamo da u okolici Osijeka negdje 200 do 300 radnika je u malim kooperantskim firmama koje su isporučivale robu Benettonu i da će i oni vjerovatno ostati bez posla. Ne znamo što je s tim radnicima i zato smo došli u Osijek održati tribinu da pošaljemo poruku radnicima ako nisu dobili otkaz da se što prije jave i organiziraju – poručio je Iveković.

Novinarka istraživačica Ivana Perić napomenula je kako istraživanje još traje i da zaključci zapravo uopće ne iznenađuju.

– Do sada sve intervjuirane radnice su radnice koje rade na minimalcu i koje svoje godišnje odmore ne mogu koristiti na način na koji bi htjele su radnice srednje do starije dobi obično udane s više djece i koje s plaćom koju imaju ne mogu podmiriti osnovne životne potrebe i oslanjaju se na druge članove svoga kućanstva, ako imaju uopće sreće da ih imaju. Osim toga rade u iznimno teškim uslovima, u prostorima koji su prašnjavi, zagušljivi, strojevi su stari i bučni. Mnoge žene zbog toga imaju teška zdravstvena stanja, a nemaju niti pravo na bazični sistematski pregled – rekla je Perić i istaknula da je 80 posto intervjuiranih rade za strane brendove koji na tržištu vrlo dobro stoje, što je pokazatelj izrabljivanja radne snage, prenio je SEEbiz.

Nedavno smo objavili da Benetton zatvara fabriku na jugu Srbije. Posljednji proizvodi iz fabričkog kruga tekstilne kompanije “Benetton” u Nišu izaći će krajem aprila, nakon čega će svi pogoni unutar tog poslovnog kompleksa biti zatvoreni, a bez posla će ostati 950 zaposlenih, saznaje se od zaposlenih u toj fabrici.