Nakon vrlo nestabilnog trgovanja, na svjetskim su berzama u prvoj sedmici nove godine cijene dionica porasle, što se ponajviše zahvaljuje porukama predsjednika Feda Jeromea Powella da je centralna banka svjesna rizika te da će biti fleksibilna po pitanju kamata.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice porastao 1,6 posto, na 23.433 boda, dok je S&P 500 skočio 1,85 posto, na 2.531 bod, a Nasdaq indeks 2,3 posto, na 6.738 bodova.
Upozorenje Applea pritisnulo tržišta
Početak godine nije nagovještavao takav razvoj situacije jer su u četvrtak ti indeksi potonuli više od 2 posto. Pritom je najviše, 5 posto, pao S&P indeks tehnološkog sektora jer je cijena dionice Applea potonula 10 posto, nakon što je taj tehnološki div smanjio procjene prodaje u posljednjem lanjskom tromjesečju zbog slabije potražnje za iPhoneom, posebno u Kini.
Upozorenje Applea podržalo je strahovanja na tržištima od usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija, djelimično zbog američko-kineskog trgovinskog sukoba, što bi moglo izazvati i slabljenje prihoda te dobiti kompanija. Ulje na vatru dolio je podatak Instituta za menadžment nabave (ISM) da je rast tvorničke aktivnosti u SAD-u u decembru skliznuo na najniži nivo od kraja 2016. godine.
To pokazuje da je na kraju prošle godine rast industrijske aktivnosti u najvećim svjetskim ekonomijama, od Kine i eurozone do SAD-a, znatno usporio.
„Usporavanje kineskog rasta bilo je očekivano, no slabiji nego što se očekivalo podaci ISM-a iznenadili su ulagače jer se činilo da je SAD jedina sigurna luka u oluji. Ulagači se plaše da sve ove vijesti pokazuju da bi se situacija mogla pogoršati, a da je Apple samo vrh sante leda”, kazao je Sam Stovall, direktor u kompaniji CFRA Research.
Powell: Fed će biti fleksibilan
No, u petak se tržište oporavilo, pri čemu su berzovni indeksi na Wall Streetu skočili više od 3 posto, nakon što je predsjednik Feda Powell poručio da će centralna banka biti strpljiva, da je svjesna rizika po ekonomiju i da će biti fleksibilna po pitanju upravljanja kamatnim stopama.
„Powell je kazao ono što je tržište željelo čuti: da je Fed spreman na promjenu politika, da pažljivo prati situaciju i poruke koje tržište šalje. To su dobre poruke za tržište koje su ublažile strahovanja ulagača”, kaže James Athey, direktor u firmi Aberdeen Standard Investments.
Pozitivno su na tržište utjecali i podaci s američkog tržišta rada koji ukazuju na stabilan rast ekonomije. U decembru je u SAD-u otvoreno 312.000 novih radnih mjesta, znatno više nego što su analitičari očekivali i znatno više nego mjesec dana prije.
Kina i SAD nastavljaju trgovinske pregovore
Ulagače je oraspoložila i vijest da će se iduće sedmice nastaviti trgovinski pregovori između SAD-a i Kine. Posljednji podaci ukazuju na usporavanje rasta kako kineske, tako i američke ekonomije, što je, među ostalim, posljedica carinskog rata između dvije najveće svjetske ekonomije.
Zbog toga analitičari smatraju da bi Washington i Peking mogli postići neki kompromis po pitanju trgovine, a do isteka roka za dogovor preostalo je manje od dva mjeseca. I na evropskim su berzama cijene dionica prošle sedmice znatno porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,5 posto, na 6.837 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 2 posto, na 10.767 bodova, a pariški CAC 1,3 posto, na 4.737 bodova.
Na Tokijskoj je berzi, pak, Nikkei indeks potonuo 2,3 posto, na 19.561 bod.