Sve spremno za osmi Salon žilavke u Trebinju

0

Vinska Galerija Vukoje tradicionalni je domaćin ovog jedinstvenog vinskog događaja, koji je ove godine zakazan za nedjelju, 18. avgust, a trajat će od 19 sati do ponoći.

Više od 10.000 vinskih turista, gostiju iz zemlje i regiona te vinskih novinara uživalo je u aromama i ukusima Hercegovine prateći i podržavajući prethodnih sedam izdanja Salona, vinske manifestacije koja je 2017. godine prvi put na jednom mestu okupila proizvođače žilavke iz čitave BiH.

U izvanrednoj atmosferi i druženju na prošlogodišnjem Salonu su žilavku, kao sortu grožđa koja je dubokim korijenima utkana u istoriju Trebinja i čitave BiH izlagali: Hercegovina produkt, Hepok, Vino Milas, Podrum Ostojić, Podrum Vilinka, Carska vina, Podrum Begić, Podrum manastira Tvrdoš, Vinarija Marijanović, Podrum Andrija, Podrum Aćimović, Rubis, Vinograd Nuić, Vinarija Brkić, Vino Majić, Podrum Delić, Vinarija Sekulović, Vinarija Domano, Vinarija Dabić, Vinarija Škegro, Vinarija Čitluk, Vinarija Anđelić, Vinarija Puntar, Vinarija Tolj, Vinarija Vera i kao domaćin Podrumi Vukoje 1982.

– Salon žilavke ima za cilj podizanje vinske kulture upravo kroz žilavku koja je vinski simbol Hercegovine, a ova vinska fešta istovremeno je i ekskluzivni događaj namijenjen hedonistima, ljubiteljima vina i vrhunske gastronomije (očekuje nas bogat gastro kutak), vinskim novinarima, regionalnim somelierima i restoraterima. Salon je prošle godine ispratio 61 akreditovani novinar iz BiH, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Slovenije, Italije i Austrije, a predstavljeno je osamdesetak različitih primjera sortne žilavke ili kupaža sa minimalno 50% ove tipične hercegovačke vinske sorte, a u nedjelju bi trebali imati rekordan broj novinara i gostiju. Gastronomska navika Salona je da uz vinare tradicionalno stoje i proizvođači sira, pršuta i drugih tipičnih i tradicionalnih prehrambenih proizvoda BiH, a od prošle godine u ponudu je uvrštena ponuda hercegovačkih maslinara, pa se i ove godine očekuje prisustvo svih većih proizvođača maslinovog ulja iz ovog dijela Bosne i Hercegovine – poručuje Radovan Vukoje, direktor „Podruma Vukoje 1982“.