Šumarska preduzeća u FBiH ostvarila 172 miliona KM prihoda u 2016.

0

Federalna vlada je prihvatila Šumarski program Federacije Bosne i Hercegovine – Opći dio, koji će biti dostavljen Parlamentu Federacije Bosne i Hercegovine na usvajanje. Šumarski program Federacije Bosne i Hercegovine, poštujući međunarodnu i domaću legislativu, definira opću politiku šumarstva, gospodarenja šumama i šumskim zemljištima, kao i politiku gospodarenja s divljači na teritoriju Federacije, orijentiranu u pravcu očuvanja i trajnosti gospodarenja šumama, uključujući održavanje i unapređivanje diverziteta šumskih ekosustava i njihovih općekorisnih funkcija, saopšteno je iz Službe za odnose s javnošću Vlade FBiH.

Šumarski program Federacije se izrađuje za sve šume bez obzira na vlasništvo, a sastoji se iz dva dijela, općeg i izvedbenog.

Općim dijelom se određuju glavni ciljevi, principi i smjernice za trajno gospodarenje šumama u Federaciji, na osnovu stvarnog stanja šuma, domaćih i međunarodnih obaveza u vezi sa šumarstvom, uvažavajući međunarodno dogovorene smjernice za trajno gospodarenje šumama.

U izvedbenom dijelu se postavljaju i razrađuju ciljevi utvrđeni Općim dijelom i određuje način njihove realizacije u određenom roku, uključujući finansiranje.

Opći dio Šumarskog programa Federacije donosi Parlament Federacije Bosne i Hercegovine, a Vlada Federacije Bosne i Hercegovine izvedbeni, koji predstavlja osnovu za korištenje namjenskih sredstava Federacije Bosne i Hercegovine i namjenskih sredstava kantona u skladu s odredbama ovog zakona.

Opći dio Šumarskog programa Federacije se donosi za period od 20 godina s mogućnošću njegove revizije u skladu s dinamikom realizacije izvedbenog dijela. Izvedbeni dio Šumarskog programa Federacije se donosi za period od pet godina.

Prije prihvaćanja Općeg programa, Vlada FBiH danas je usvojila i Informaciju Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva o gospodarenju šumama u Federaciji Bosne i Hercegovine u 2016. godini, s planovima gospodarenja šumama za 2017. godinu koji su izrađeni na osnovu podataka dobivenih od kantonalnih uprava za šumarstvo, preduzeća koja gospodare šumama i drugih relevantnih izvora, navodi se u izvještaju.

Plan proizvodnje šumskih drvnih sortimenata u ukupnom iznosu od 2.476.424 m3 u 2016. godini je ostvaren sa 100,5 posto. Plan proizvodnje drveta četinara je prekoračen za 130.830 m3, odnosno za 11,2 posto, dok je plan proizvodnje drveta liščara ostvaren sa 90,9 posto. Posječena količina drveta još je uvijek u okviru dozvoljenog etata.

Preduzeća šumarstva koja gospodare državnim šumama u 2016. godini u poslovanju nisu zabilježila gubitke, ali su prikazala velika dugovanja zaključno s 31. 12. 2016. godine.

Gledano u cjelini poslovanje kantonalnih šumskoprivrednih društava u 2016. godini pokazuje blagu stabilizaciju u odnosu na prethodnu godinu, ali su i dalje potraživanja od kupaca veoma visoka.

Ukupni prihod je bio 172.279.404 maraka, a troškovi poslovanja 162.931.586 maraka.

Fena