Sudbina prnjavorskog “Ribnjaka” neizvjesna

0

Spor o imovini prnjavorskog “Ribnjaka”, koji je već petu godinu u stečaju, trebalo bi da bude okončan do sredine ove godine, a time i pitanje vlasničke strukture ovog preduzeća koje ima perspektivu na tržištu s obzirom na oskudan tov ribe u Republici Srpskoj.

Rekao je to za “Glas Srpske” stečajni upravnik “Ribnjaka” Prnjavor Radomir Predojević navodeći da je kompletna 2024. godina  protekla u iščekivanju okončanja sudskog spora.

– Bez ribe smo ostali krajem 2023. godine, kada je bio posljednji izlov. Tada je sve stalo što se tiče proizvodnje. Takođe, ništa se ne dešava ni po pitanju stečajnog postupka, a tako će i ostati sve dok se ne riješi spor kojim je Pravobranilaštvo RS zatražilo da se preispita vlasništvo nad imovinom preduzeća. Očekujem da ove godine, odnosno do kraja ljeta, dođe do konačnog raspleta kako bismo znali u kom smjeru će preduzeće dalje ići, kakva ga sudbina čeka – rekao je Predojević i podsjetio da je posao vještačenja imovine povjeren Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove u Prnjavoru.

On smatra da će objekti, odnosno vodene površine koje služe za tov ribe, pripasti privrednom subjektu, to jest “Ribnjaku”, dok bi poljoprivredno zemljište moglo ponovo pripasti Republici Srpskoj.

– Ako komplet preduzeće pređe u državnu svojinu, Vlada će odlučiti šta će i kako dalje, odnosno da li će organizovati proizvodnju. To bi bilo normalno i očekivano, jer je ovo vrlo perspektivno i kvalitetno preduzeće. Ako pripadne “Ribnjaku”, u ovom slučaju stečajnom dužniku, mi ćemo raspolagati imovinom. Imamo povjerioce koje treba namiriti – kazao je Predojević.

Prema posljednjoj procjeni, rađenoj prije četiri godine, Predojević kaže da je vrijednost imovine “Ribnjaka”  bila oko deset miliona KM.

– Ni sada ta vrijednost nije ništa manja. Istina je da nema ribe u vodama, ali imovina se održava, vegetacija nije površine uzela pod svoje. Sve je u funkcionalnom stanju. Non-stop nam nadležni organi dolaze, nadziru, gledaju, a mi sve držimo pod kontrolom i sa ciljem da vrijednost ne opada – naveo je Predojević.

Stečaj nad prnjavorskim “Ribnjakom” otvoren je polovinom 2020. godine i to nakon što su preduzeću, koje je bilo akcionarsko, duže vrijeme bili blokirani računi i nisu izmirivane obaveze prema povjeriocima i državi.

Nakon otvaranja stečaja Pravobranilaštvo je pokrenulo spor u vezi sa vlasništvom nad imovinom, a Viši privredni sud u Banjaluci je sredinom 2021. godine zabranio prodaju imovine “Ribnjaka” u stečaju, zbog čega do sada nije održana nijedna licitacija.

“Ribnjak” se prostire na oko 860 hektara površine podijeljene na 22 ribnjaka i 12 zimovnika, gdje se čuva izlovljena riba.

Imovinu “Ribnjaka” trenutno održava šest radnika prema kojima su, tvrdi Radomir Predojević, od pokretanja postupka stečaja izmirivane sve obaveze izuzev u prošloj godini kada nije bilo prihoda od izlova.

– Na početku stečajnog postupka dio ribnjaka smo izdali u zakup “Ribarstvu Marjanović” koje se bavi poribljavanjem i izlovom. Dogovor je da naši radnici, koji održavaju kompletnu imovinu ribnjaka, pomažu i zakupcu koji ih plaća. Tako da su radnici koliko-toliko zbrinuti, odnosno imaju nekakva primanja. Okončanjem sudskog postupka očekujem da konačno budu riješena i potraživanja radnika iz ranijeg perioda – kazao je Predojević.