Nekima se život u izolaciji zbog koronavirusa može činiti sličnim praznicima – ali to nije nužno dobra stvar, jer produženi period boravka zajedno može dovesti do prekida veze.
To je argument koji je dala vodeća britanska advokatica za razvode, baronica Fiona Shackleton. Ona je kazala da su advokati predvidjeli vjerovatno povećanje stope razvoda nakon „samoinicijativnog zatvaranja“.
Najviše razvoda inače bude nakon dugog boravka zajedno, tokom ljetnih praznika i Božića.
– Možemo samo zamisliti kako će to izgledati kada porodice budu zatvorene u nekom stanu u dužem vremenskom period – rekla je on.
Hardeep Dhillon, savjetnica za porodično pravo u Richardu Nelsonu, rekla je da je nakon Božića britanska pravna firma zabilježila povećanje od 230 posto u internetskoj pretrazi fraze “Želim razvod”.
Sada očekuje sličan trend, posebno nakon izvještaja o porastu parova koji se žele razvesti u Kini, odakle dolazi epidemije virusa.
– Više vremena provedenog zajedno u samoizolaciji će napregnuti odnose “tamo gdje problemi već postoje” – rekla je Dhillon.
Dodala je da se financijski pritisci Božića uspoređuju s osjećajima nesigurnosti u vezi s novcem, zaposlenjem i zdravljem koje stvara koronavirus, a sve je usloženo činjenicom da je trenutna potreba za izolacijom “nešto što mnogi prije nisu doživjeli.”
Salma Butt, voditeljica odjela za porodični zakon u Freemanu Harrisu, također je sugerisala da bi se ovaj period izolacije mogal pokazati teškim za parove s obzirom na to da konačan kraj nije na vidiku.
– Pohađanje škole, rad, susreti s porodicom i prijateljima te druženje, od suštinskog su značaja za mentalno i tjelesno blagostanje. Dakle, ograničavanje tih sloboda, mada u korist nacije, nesumnjivo će imati dubok učinak na porodice koje su kod kuće i nemaju način da oslobode svoje frustracije – kazala je ona.