Stranci žele sarajevsku Hidrogradnju

0

Tri kupca zainteresovana su za imovinu sarajevske “Hidrogradnje”. Potvrdio je ovo za “Nezavisne” Zijad Fazlagić, stečajni upravnik ovog preduzeća, čiji je dvotrećinski vlasnik Vlada Federacije BiH.

Ovih dana ponovo je upućen javni poziv za prodaju imovine “Hidrogradnje”. Raniji pokušaji prodaje bili su bezuspješni, jer nije bilo zainteresovanih kupaca.

Stigla pisma namjere

– Ovo je zadnja prodaja do sljedeće sjednice Skupštine povjerilaca. Ovaj put dato je kupcu malo više prostora da može komunicirati i donositi odluke – kazao je Fazlagić, koji se nada da će prodaja biti uspješna.

U to ipak, kako ističe, ne može biti siguran dok ne vidi novac.

Uglavnom su to kupci koji znaju “Hidrogradnju”. Jedno pismo namjere stiglo je od grupe Libijaca koji su formirali kompanije u zapadnoj Evropi prije desetak ili 20 godina. Oni dobro znaju “Hidrogradnju”. Pojavljuje se i jedna turska firma, koja ovo preduzeće takođe poznaje iz ranijih kooperantskih odnosa “Hidrogradnje”, a u igri je i “Link Group” iz Australije, koja je i ranije bila tu – rekao je Fazlagić.

Cijena po kojoj je oglašena prodaja nakon prvobitne od 96,1 miliona, ovaj put je 87 miliona KM. Fazlagić dodaje da Odbor povjerilaca usvaja odluku o cijeni imovine i da je smanjena za 10 posto kako bi dobili kupca. Čini mu se, kako kaže, da je to imalo efekta te su dobili ta tri pisma namjere.

Poslali dokumentaciju

– To je povisoka cijena za svakog, a posebno u doba pandemije virusa korona. Odbor povjerioca snizio je ovu cijenu vodeći računa o tome da ne možemo održati sjednicu Skupštine povjerilaca zbog pandemije, a da ni kupci ne mogu prići, a niko vam neće dati toliki novac dok ne izvrše provjeru izgleda. Nekako smo pronašli način da pošaljemo dokumentaciju – kazao je Fazlagić.

Kako bi pokušali da pronađu kupca za imovinu nekadašnjeg giganta, oglas o prodaji su, kako kaže stečajni upravnik, poslali “na nekih 3.000 adresa, plus što je objavljen ovdje”.

– Pokušali smo kupce animirati preko naših diplomatskih predstavništava, agencija za promet nekretnina i Državne agencije za promociju investicija. Takođe, pravio sam analizu o tome šta se, po mom viđenju, može uraditi u smislu adaptacije poslovnih prostora i stanova, šta se može izvlačiti iz kamenoloma i šta iz libijskih ugovora u budućnosti – kazao je Fazlagić.

Ova firma, inače, u vrijeme bivše Jugoslavije gradila je velike infrastrukturne objekte, autoputeve i mostove, i poslovala u mnogim zemljama u Evropi, Aziji i Africi.

“Hidrogradnja” je prije rata zapošljavala 5.000 radnika i godišnje zarađivala 300 miliona dolara, od čega gotovo 200 miliona u inostranstvu.