Put Svjetlana Stanića, jednog od najbogatijih i najuspješnijih bh. biznismena, ka punom preuzimanju Bihaćke pivovare, neće biti lagan kako se očekivalo.
Podsjetimo da je Stanić ljetos kupio oko polovine dionica ove pivare od porodice Ibrahimpašić za samo milion KM (0,86 KM po dionici).
Stanić je nakon toga pokušao po istoj cijeni preuzeti drugu polovinu kapitala koji je u vlasništvu većeg broja manjih dioničara. No, tu je naišao na prepreku.
Kako smo pisali, njegovu ponudu jesenas je prihvatio tek mali broj dioničara te je uspio otkupiti samo 3,2 posto dodatnih dionica i doći do ukupnog udjela od 52 posto. Svi ostali dioničari su odbili ponudu.
No, sada se pojavljuje potencijalno još veći problem za Stanića, a to je da je njegova akvizicija polovine vlasništva probudila interes i drugih investitora za dionice Bihaćke pivovare zbog čega njihova cijena dramatično raste, saznaje BiznisInfo.ba.
Podsjetimo da je ranije ovog mjeseca odjeknula vijest da je vrijednost dionica Bihaćke pivovare skočila za nevjerovatnih 1.238 posto. To se desilo 11. decembra kada se dionicama ove kompanije trgovalo po cijeni od skoro 3,48 KM.
Trgovina po sličnoj cijeni od 3,2 KM nastavljena je 19. decembra, ali i 20. decembra kada je obavljena značajna transakcija od 63.000 dionica ukupne vrijednosti 201.600 KM.
Poređenja radi, u posljednjem prethodnom redovnom trgovanju, prije ulaska Stanića, dionicama ove firme trgovalo se u martu ove godine kada je vrijednost dionice bila tek 0,26 KM.
Ko stoji iza skoka cijena
Nije zvanično saopšteno ko je kupio niti ko je prodao dionice u decembru. Najlogičnije objašnjenje bilo je da je dionice kupio Stanić, koji je u procesu preuzimanja kompanije.
No, BiznisInfo.ba saznaje da je dionice zapravo kupio ZIF “Bosfin” Sarajevo, koji je došao do udjela od 2,5 posto u pivari. Najveći broj dionica ovaj fond kupio je od Edina Zukanovića.
Zašto je došlo do rasta vrijednosti dionica
Inače, da će doći do rasta vrijednosti dionica Bihaćke pivovare naš portal je i predvidio prije nekoliko mjeseci, a obrazloženje je vrlo jednostavno.
Naime, ova kompanija ima značajne kapacitete i perspektivu, ali je posljednjih godina njen položaj na tržištu dosta poljuljan zbog agresivne strane konkurencije.
Kompanija je u posljednje dvije godine poslovala s gubitkom – prošle godine je minus bio oko 1,7 miliona KM, a godinu prije toga 1,6 miliona. Bihaćka pivovara će, prema svim pokazateljima, i ove godine poslovati negativno, odnosno s gubitkom.
Dakle, nije teško zaključiti zašto do ljetos niko nije htio dionice ove kompanije i zašto se porodica Ibrahimpašić odlučili prodati svoj udio i to po tako niskoj cijeni. U tom trenutku firma je gomilala gubitke i nalazila se u gotovo bezizlaznoj situaciji.
No, nakon ulaska moćne grupacije Stanić u vlasničku strukturu Pivovare, stanje se dramatično promijenilo. Pogotovo nakon što je Stanić najavio da ima namjeru revitalizacije poslovanja ove kompanije, što uključuje i značajna finansijska ulaganja.
To je drastično promijenilo i poziciju drugih, malih dioničara, koji sada nemaju razloga žuriti s prodajom svojih dionica, pogotovo ne po isto cijeni.
Osim toga, dionice ove firme sada postaju atraktivne za druge investitore, jer bi vrijednost kompanije mogla drastično porasti nakon što ona bude u potpunosti inkorporirana u Staniću grupaciju, te nakon što se realizuju planirane investicije.
Stanić će kao većinski vlasnik sada imati mogućnost upravljanja kompanijom, ali će morati dijeliti skoro pola zarade sa drugim dioničarima. To mu se vjerovatno neće isplatiti, pa će sigurno pokušati doći i do ostalih dionica. No, da bi to učinio, morat će ponuditi znatno veću cijenu.
To će iskusni berzanski igrači sigurno znati iskoristiti.
Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba