Vlada FBiH sinoć je utvrdila prijedlog budžeta Federacije BiH za 2025. godinu u iznosu od 8,24 milijarde KM. Budžet je za 773 miliona KM ili nešto više od 10 posto veći nego onaj za 2024. godinu.
Ono što je također saopšteno jeste da je budžet upućen u parlament po hitnom postupku. Konkretno, hitni postupak znači da se ide po skraćenoj a ne standardnoj proceduri, piše BiznisInfo.ba.
Normalna procedura podrazumijevala bi da se prvo utvrdi nacrt budžeta, potom se provodi javna rasprava tokom koje se budžet analizira i predlažu amandmani, što obično traje više sedmica. Vlada onda ima puno vremena da sagleda sve sugestije i amandmane te odluči koje će prihvatiti a koje ne.
Tek nakon toga se pravi prijedlog budžeta koji ponovo ide na usvajanje u Parlament.
S druge strane, u hitnom postupku se preskače faza nacrta kao i javna rasprava, i odmah se pravi prijedlog budžeta koji se šalje Parlamentu.
Poslanici i delegati u tom slučaju imaju pravo amandmana na dan rasprave. Vlada se odmah povuče da ih sagleda, potom se vraća u salu s konačnom odlukom šta se prihvata a šta ne. Nakon toga prijedlog ide na glasanje. Dakle, poenta je da se sve mora završiti taj dan.
Očekuje se da sjednica Predstavničkog doma bude zakazana za 28. januar a Doma naroda dva dana kasnije.
Inače, kako je navedeno u obrazloženju za hitni postupak, djelovanje Vlade Federacije BiH, prilikom planiranja i izrade ovogodišnjeg budžeta, usmjereno je ka finansiranju rashoda i izdataka koji su utemeljeni na zakonskoj osnovi (servisiranje duga, plate, naknade i doprinosi, penzije, transferi za boračku populaciju, socijalne kategorije i zdravstveni sektor), kao i održavanju dugoročne stabilnosti i likvidnosti Budžeta Federacije BiH.
Slijedom navedenog, a s ciljem održavanja kontinuiteta budžetskog procesa u Federaciji BiH, pristupilo se hitnoj izradi Budžeta Federacije BiH za 2025. godinu, a sve u svrhu provedbe definisanih programa i mjera koji su namijenjeni kao podrška domaćoj privredi i poljoprivredi, zatim zdravstvenom sektoru, socijalno najugroženijim kategorijama stanovništva i jačanju standarda građana.