Nerazvijena demokratija, neučinkovite institucije i pretjeran utjecaj politike osnovni su problemi bh. ekonomije, navodi se u analizi međunarodne agencije za ocjenu kreditnog rejtinga “Standard & Poor's” (SP) pod nazivom “Države bivše Jugoslavije 25 godina nakon raspada”.
Prema mišljenju analitičara SP-a Feliksa Vineksa (Felix Winnekens), kompletan region nosi teret socijalističkog naslijeđa.
Dvije vrste
Da je učešće države ili politike u ekonomiji najveći problem BiH, tvrdi u izjavi za “Dnevni avaz” i ekonomski analitičar Admir Čavalić.
– Stranci koji posmatraju i analiziraju BiH prvo što primijete jeste da se država miješa u sve ekonomske tokove i da ne možete biti ekonomski nezavisni. S druge strane, trenutno u okviru ekonomske teorije postoje dvije vrste državnih institucija, inkluzivne i ekstraktivne. Inkluzivne su one koje dozvoljavaju svim poštenim privrednicima da zarađuju i da dio svoje dobiti odvajaju za državu, a ekstraktivne prezentiraju sistem koji postoji samo radi ekstrakcije bogatstva – pojasnio je Čavalić.
Dodao je da u BiH, nažalost, još postoje ekstraktivne institucije te da je ključ uspjeha bh. ekonomije manje uplitanje države u ekonomske poslove.
Stara metodologija
Slično razmišlja i ekonomski analitičar Damir Miljević, koji je za “Avaz” kazao da je osnovni problem nakon raspada bivše Jugoslavije to što su sve novonastale zemlje zadržale staru metodologiju rada.
– To znači da politika grčevito pokušava da kontroliše i upravlja ekonomijom, umjesto da samo stvara i reguliše prostor za razvoj – pojasnio je Miljević.
Kreditni rejting
BiH – Ocjena B sa stabilnim izgledima
Srbija – Ocjena BB sa stabilnim izgledima
Hrvatska – Ocjena BB s negativnim izgledima
Slovenija – Ocjena A sa stabilnim izgledima
Crna Gora – Ocjena B+ s negativnim izgledima
(Avaz)