Šta se dešava u RS-u! Svi parametri u slobodnom padu, kriza kuca na vrata!

0

Najnoviji statistički podaci o stanju ekonomije u Republici Srpskoj pokazuju da ovaj entitet klizi u sve dublju ekonomsku krizu.

Naime, u padu su skoro ekonomski pokazatelji ekonomije ovog entiteta. U padu su zaposlenost, industrijska proizvodnja, izvoz…

Čak su posljednjih mjeseci počele padati i plate, uprkos činjenici da je taj parametar bio u porastu u posljednje vrijeme nošen inflacijom.

Zapravo, čini se da je inflacija, odnosno rast cijena jedini parametar koji je i dalje u porastu, što nije za pohvalu, piše BiznisInfo.ba.

Vjerovatno od svega najviše zabrinjava pad broja zaposlenih. Ovaj podatak naizgled je u koliziji sa činjenicom da veliki broj firmi ima potrebu za dodatnom radnom snagom.

No, očito je riječ o tome da masovni odlasci uzmaju svoj danak. Osim toga, zbog niskih plata i rastućih troškova života, mnogi građani napuštaju tržište rada. Jednostavno rečeno, nije im isplativo da rade.

Broj zaposlenih u industriji u julu 2024. godine u RS-u, u odnosu na prethodni mjesec, manji je za 0,5 posto.

No, broj zaposlenih u julu u odnosu u na prosjek 2023. godine manji je za 5,1 posto a u odnosu na juli predhodne godine manji je za čak 5,3 posto.

Riječ je, dakle, o velikom padu od preko 5 posto. Ove brojke ukazuju da je riječ o ozbiljnoj pojavi koja će se vjerovatno nastaviti.

Prosječna mjesečna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u julu 2024. godine iznosila je 1.416 KM i u odnosu na jun 2024. godine, nominalno i realno je manja za 0,7 posto.

U odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je veća za 10,8 posto, a realno za 8,8 posto. Moramo imati na umu da je došlo do dizanja minimalne plate od početka ove godine, što je utjecalo na razliku u poređenju s prošlom godinom. No, pad na mjesečnom nivou svakako je zabrinjavajući.

Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u julu u poređenju sa junom 2024. godine veća je za 1,8 posto. No, ako se uporedi sa istim mjesecom prošle godine, manja je za 1,6 posto.

Industrijska proizvodnja u prvih sedam mjeseci ove godine u poređenju sa istim periodom 2023. godine manja je za 6,5 posto, što također ukazuje da je riječ o trendu koji se ovdje neće zaustaviti.  

U padu je i izvoz. Naime, u periodu januar – juli ostvaren je izvoz u vrijednosti od dvije milijarde i 891 milion KM, što je za 7,1 posto manje nego u istom periodu prošle godine.

Uvoz je, pak, iznosio četiri milijarde i 219 miliona KM, što je rast za 4,7 posto.

Na kraju, cijene su nastavile rasti. Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u julu 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec u prosjeku se nisu mijenjale, dok su u odnosu na isti mjesec prethodne godine u prosjeku više za 1,8 posto.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba