Šta piše u planu Vlade RS za smanjenje potrošnje na plate?

0

Vlada Republike Srpske je danas objavila Strateški plan za smanjenje ukupne potrošnje na plate u periodu 2017-19. godina. U planu, između ostalog, stoji:

“Vlada Republike Srpske je na 31. redovnoj sjednici, održanoj 23. jula 2015. godine usvojila Reformsku agendu za Bosnu i Hercegovinu za period 2015-2018. godina, a na 36. redovnoj sjednici, održanoj 27. avgusta 2015. godine usvojen je Akcioni plan Republike Srpske za realizaciju Reformske agende”.

“Fiskalna konsolidacija ima za cilj da obezbijedi stabilno makroekonomsko okruženje, ali za stabilan, pozitivan realni rast u srednjem i dugom roku neophodno je provesti niz strukturalnih reformi u oblastima radnog zakonodavstva, reforme javne uprave i politike zapošljavanja u javnom sektoru, unapređenja poslovne klime i konkurentnosti, restrukturiranja javnih preduzeća, reforme socijalnih davanja, reforme zdravstvenog sektora, te vladavine prava”, stoji dalje u Strateškom planu.

Njime se, između ostalog preciziraju mjere za smanjenje potrošnje:

  • Vlada Republike Srpske će u periodu 2017 – 2019. godina smanjiti potrošnju na plate budžetskih korisnika, kao učešće u BDP-u u odnosu na 2016. godinu, a proces će započeti Budžetom Republike za 2017. godinu;
  • Osnovice za plate, platni koeficijenti, te naknade u periodu 2017- 2019. godina neće biti povećavani;
  • Vlada Republike Srpske će uz podršku Svjetske banke uspostaviti Registar zaposlenih u javnoj upravi Republike Srpske, koji je trenutno u fazi razvoja, i koji će biti osnova za detaljnu analizu svakog radnog mjesta pojedinačno, te izradu planova za smanjenje broja zaposlenih u srednjem roku, s ciljem uspostavljanja efikasnije javne uprave;

U planu se dalje precizira:

  • Reformom zdravstvenog sektora, koju radimo sa Svjetskom bankom, sistem zdravstvene zaštite učinićemo održivim i unaprijedićemo kvalitet i pravičnost zdravstvenih usluga, tako da će reforma obuhvatiti rješavanje problema dugovanja zdravstvenog sektora, definisanje novih modela i izvora finansiranja, jačanje finansijske odgovornosti, kontrolu i upravljanje zdravstvenim ustanovama uz standardizaciju mreže zdravstvenih ustanova;
  • S tim u vezi, u konsultacijama sa USAID-om, dovršićemo proces širenja sistema trezorskog poslovanja na zdravstvene ustanove (domovi zdravlja i bolnice) u Republici Srpskoj do kraja marta 2017. godine;
  • Reformama javnih preduzeća, koje će Vlada preduzeti u 2017. i 2018. godini, plate i naknade zaposlenih u javnim preduzećima biće usaglašene sa platama i naknadama zaposlenih u javnoj upravi, a posebna pažnja biće posvećena i analizi broja zaposlenih;
  • Da bi se olakšalo otvaranje radnih mjesta u privatnom sektoru cilj je smanjiti poresko opterećenje rada putem umanjenja stopa obaveznih doprinosa.
  • S tim u vezi, uz pomoć MMF-a biće pripremljen sveobuhvatni plan umanjenja stopa obaveznih doprinosa do kraja septembra 2016. godine kako bi se isti počeli primjenjivati 1. januara 2017. godine. Osiguraćemo da smanjenje stopa socijalnih doprinosa ima neutralan efekat na deficit kako se ne bi ugrozila održivost socijalnih fondova.

Sumirajući sve prethodno navedeno, Vlada Republike Srpske je u potpunosti opredijeljena da u saradnji  sa  međunarodnim partnerima u reformskim  procesima,  prije  svih  sa  MMF-om i Svjetskom bankom, sa kojima je već započela reforme u pojedinim sektorima, nastavi da provodi mjere  definisane  Reformskom  agendom,  Akcionim  planom  Republike  Srpske  za  realizaciju Reformske agende, Pismom namjere, te svim budućim planovima koji imaju za cilj nastavak procesa fiskalne konsolidacije kako bi se osiguralo kontinuirano smanjenje javnog duga u odnosu na BDP, uz istovremeno smanjenje i unapređenje kvaliteta javne potrošnje, kako bi se oslobodio dodatni prostor za povećanje kapitalnih rashoda, koji će dugoročno dovesti do bržeg ekonomskog rasta.

S tim u vezi, do kraja 2016. godine, u saradnji sa Svjetskom bankom biće usvojeni planovi za reformu zdravstvenog sektora, te Plan restrukturiranja Željeznica, a kroz budžetski proces za 2017. godinu, sa svakim budžetskim korisnikom biće urađena detaljna analiza broja zaposlenih I rashoda za plate i naknade. Reforma zdravstvenog sektora, te reforma javnih preduzeća ima za cilj uspostavljanje  efikasnijih  sistema,  koji  su  dugoročno  održivi,  kroz  optimalizaciju  broja  zaposlenih radnika.

Sve  navedeno  poslužiće  kao  osnova  za  izradu  Operativnog  plana za  smanjenje  ukupne potrošnje na plate u periodu 2017-2019. godina, koji će usvojiti Vlada Republike Srpske do kraja 2016. godine.