Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić rekao je Srni da ova opština želi da oživi zdravstveni turizam i da će za te namjene biti utrošeno 800.000 KM, jer je po tome prije rata bila poznata i to je donosilo znatne prihode u budžet.
On je podsjetio da se taj turizam zasnivao na korištenju ljekovite vode Guber za liječenje određenih oboljenja, te dodao da za to i sada postoje uslovi, jer Guber nije izgubio svoja ljekovita svojstva, što su potvrdile nedavne analize vode kao i eksperimentalna liječenja tom vodom.
“Skupština opštine je donijela odluku o kreditnom zaduženju od 2,5 miliona KM, usvojila program utroška tih sredstava, što je uvršteno i u rebalans opštinskog budžeta za ovu godinu, a od tog iznosa 800.000 KM predviđeno je za oživljavanje zdravstvenog, odnosno banjskog turizma uz korištenje i terapiju ovdašnjom ljekovitom vodom Gubera”, pojasnio je Grujičić.
On je naveo da nekadašnja Banja “Guber” ne radi već dvije decenije, da je privatizovana i da je zbog sudskih sporova neizvjesno kada će i da li će nastaviti rad, pa je odlučeno da se na drugi način oživi zdravstveni turizam korištenjem vode Guber za terapiju u objektu bivše bolnice u Srebrenici, koja nije u funkciji iako je objekat obnovljen.
Grujičić kaže da ova opština posjeduje velike prirodne i druge turističke potencijale, koji se ne koriste i ne donose nikakve prihode jer nema ugostiteljskih i smještajnih kapaciteta budući da nijedan od tri postojeća hotela u ovom mjestu ne radi.
“Već godinama se iz opštinskog budžeta za razvoj turizma i rad Turističke organizacije izdvaja oko 140.000 KM godišnje, a prihodi od turizma su svega 2.000 do 3.000 KM. To moramo promijeniti i početi stvarati realne osnove i uslove za oživljavanje turizma, što treba da počne da donosi i prihode i omogući dodatno zapošljavanje”, ocijenio je Grujičić.
On naglašava da je poznato da Srebrenicu posjećuje veliki broj gostiju, posebno stranaca, ali da to ne donosi prihode zajednici nego samo malom broju pojedinaca i da se turističke usluge i prihodi u ovoj lokalnoj zajednici moraju “vratiti u legalne tokove”, što bi omogućilo i veća ulaganja u tu djelatnost.