Solari bh. gradu imat će snagu Nuklearne elektrana Krško

0

Izuzetno veliki broj sunčanih dana u Hercegovini, osnovni je preduslov energetske tranzicije koja je na pomolu.

Ona će, prema svemu sudeći, uključivati veliki broj postrojenja za proizvodnju električne energije iz Sunca, čemu će svakako doprinijeti i liberalizacija zakonskog okvira.

Uz postojeća postrojenja, brojni investitori i kompanije uskoro će krenuti u realizaciju značajnih projekata izgradnje solarnih elektrana, a među njima su Elektroprivreda HZHB, Grad Mostar, kao i pojedina privatna preduzeća.

U ovom trenutku jedna od lokalnih zajednica u kojoj se realiziraju ili će se uskoro realizirati veliki infrastrukturni projekti usmjereni prema energetskoj tranziciji je Grad Stolac, gdje će, prema najavama, nakon provedbe svih zacrtanih planova biti nekoliko solarnih elektrana ukupne snage od čak 600 megavata, što je gotovo kao Nuklearna elektrana Krško u Sloveniji koja je snage 696 MW.

Kada se tomu dodaju i drugi kapaciteti, jasno je kako će u Hercegovini zbroj instalirane snage svih solara preteći instaliranu snagu Krškog.

Gradonačelnik Stjepan Bošković u razgovoru za Večernji list kaže kako Grad maksimalno izlazi u susret investitorima za realizaciju njihovih poslovnih ideja, potvrdivši kako su u ovom trenutku u fazi izvođenja dvije solarne elektrane – jedna u poslovnoj zoni Hodovo, druga na Komanjem Brdu, a u planu je i treća koju će graditi Elektroprivreda HZHB. A u kontekstu ubrzanja investicijskih procesa, Bošković je naveo potrebu izmjene kantonalnog prostornog plana.

Inače, kada je riječ o novom projektu Elektroprivrede HZHB, on će dodatno potvrditi poziciju ovoga poduzeća kada je riječ o obnovljivim izvorima energije.

Marinko Gilja, generalni direktor JP Elektroprivreda HZHB Mostar, nedavno je potvrdio kako, s obzirom na strateški cilj diverzifikacije proizvodnog portfelja, uz hidroelektrane i vjetroelektrane, planiraju i izgradnju te puštanje u pogon fotonaponske elektrane SE EP HZHB 1 na području Stoca, ukupne instalirane snage 150 MW, planirane godišnje proizvodnje od 244 GWh. Vrijednost ovog projekta procijenjena je na oko 180 miliona KM.

Grad Mostar će pak postati prva lokalna zajednica u BiH koja će imati svoju solarnu elektranu, a u ovom trenutku radi se na osiguranju potrebne dokumentacije.

Gradonačelnik Mario Kordić potvrdio je za Večernji list kako će se energija proizvedena na taj način usmjeravati u postojeću energetsku mrežu koju već čini struja koja se dobiva od Elektroprivrede HZHB i Elektroprivrede BiH.

Lokacija budućeg objekta bit će na području Pologa, zapadno od grada, a očekivanja su kako će Mostar do ljeta završiti proces dobivanja svih potrebnih dozvola. Odluka o izgradnji donesena je na temelju analize potencijala u odnosu na broj sunčanih sati i promjene u cijenama električne energije na globalnoj razini, a kada je riječ o tehničkim detaljima, bit će riječ o elektrani od 5 x 12 = 60 megavata (MW).