Banja Luka: Socijalno preduzetništvo potrebno zakonski ojačati

0

Učesnici konferencije o socijalnom preduzetništvu, koja se danas održava u Banjaluci, poručili su da je ovaj način poslovanja potrebno ojačati zakonski, jer se time mogu riješiti brojni socijalni problemi društva.

Pomoćnik ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Mira Vasić istakla je da je jedan od ciljeva Vlade Srpske u novoj Strategiji zapošljavanja upravo razvoj socijalnog preduzetništva i to izradom platforme, strateških ciljeva i, eventualno, donošenjem zakona.

“To treba da uslijedi nakon niza aktivnosti i rasprava kako bi se u naredne četiri godine došlo do kvalitetnog rješenja”, rekla je Vasićeva.

Ona je kao jedan od vidova socijalnog preduzetništva navela podsticaj za samozapošljavanje i zapošljavanje lica sa invaliditetom kod poslodavaca preko Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Srpske.

“Prema Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji Srpske, Vlada je od osnivanja Fonda do kraja 2015. godine vratila poslodavcima više od 15,5 miliona KM, što služi za razvoj njihove preduzetničke djelatnosti. To je dalo veoma dobre rezultate”, navela je Vasićeva.

Duško Vučić iz Agencije za saradnju, edukaciju i razvoj /ACED/ iz Banjaluke rekao je da socijalno preduzeće funkcioniše tako što stvara profit koji ne ide kao zarada pojedincima, već se koristi za rješavanje socijalnih i društvenih problema.

“Na primjer, to služi i za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i pripadnika drugih marginalizovanih grupa, koji bi na slobodnom tržištu teško našli posao”, pojasnio je Vučić.

Koordinator projekta promocije socijalnog preduzetništva Radenko Macura kaže da u Srpskoj desetak nevladinih organizacija već vodi socijalne biznise ili se sprema da ih oformi.

“Socijalno preduzetništvo ima veliki zamah u svijetu i Evropi jer su lica koja teško dolaze do posla već postala teret za društvo”, rekao je Macura.

Konferenciju su organizovali Udruženje “Svjetionik” iz Prijedora i Agencija za saradnju, edukaciju i razvoj uz finansijsku podršku EU i projekta zapošljavanja mladih /JEP/. Skup podržava Vlada Švajcarske u saradnji sa Banjaluka koledžom i Ministarstvom rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

U radu konferencije učestvovali su predstavnici pet ministarstava, agencija, privrednog i socijalnog sektora, kao i stručnjaci i praktičari socijalnog preduzetništva iz javnog, nevladinog i privatnog sektora.

Nakon konferencije trebalo bi da bude objavljena brošura koja će sadržavati politike u oblasti socijalnog preduzetništva, opis primjera iz prakse i preporuke. Srna