Od 1. januara ove godine, prema odluci Vlade FBiH, minimalna neto plata u Federaciji BiH iznosi 1.000 KM, za razliku od dosadašnjih 619 maraka. Minimalna bruto plata sada iznosi oko 1.740 KM.
Već smo pisali o tome da će ovo linearno voditi do rasta praktično svih plata u Federaciji jer će se i primanja ostalih radnika morati uskladiti s onima koji imaju najniža primanja.
Kao primjer smo naveli ilustraciju da, ako jedan radnik ima 700 KM a njegov nadređeni 1.100, nakon rasta plate radniku na 1.000 primanja će se morati povećati i njegovom nadređenom, jer bi u suprotnom oni imali skoro istu platu.
Naredna posljedica svega će biti rast cijena većine proizvoda, odnosno inflacija, piše BiznisInfo.ba.
Naime, inflacija i visina plata su neraskidivo vezani i uvijek prate jedno drugo. Nedavno smo imali primjer kada je usljed inflacije došlo do rasta plata, a sada će se desiti suprotan proces, kada će usljed rasta plata doći do inflacije, odnosno rasta cijena većine proizvoda.
Manje – više situacija će se za većinu radnika tu “iznivelisati”, odnosno rast plata će pokriti rast cijena proizvoda, dok će poslodavci rastom cijena proizvoda pokriti povećana izdvajanja za radnike.
No, ono što je sada glavna zabrinutost jeste šta će biti s ljudima koji su izvan radnog procesa – nezaposlenima, socijalnim kategorijama, a prije svega penzionerima. Na njih će se rast cijena jednako odraziti, ali će njihova primanja ostati manje – više ista.
Stoga se, kako saznajemo, među penzionerima već razmatra zahtjev da i prosječne penzije budu povećane na hiljadu KM, kako bi se pratio rast plata. Podsjetimo da je minimalna plata od hiljadu KM dugo vremena bila zahtjev sindikata.
Iako se ovaj prijedlog na prvi pogled čini pretjeran, ako se pogledaju brojke onda se vidi da zapravo on nije nerealan.
Naime, najniža penzija za decembar u FBiH iznosi 573,53 KM, zajamčena 684,48 KM, a najviša 2.867,65 KM. Prosječna penzija korisnika samostalne penzije, a kojih je na isplati za decembar 369.371, iznosi 724,64 KM.
Penziju za decembar primit će 453.900 korisnika, a ukupno potreban sredstva za isplatu iznose oko 298 miliona KM.
Dakle, ako bi prosječna penzija narasla sa 724 KM na 1.000 KM, to bi bio manji rast nego što je rast minimalne plate sa 619 na 1.000 KM.
Dosadašnja praksa rasta penzija za po oko 5 posto sada više dovoljna, jer bi to značio rast od samo 36 KM, što bi u poređenju s platama bio zanemariv rast.
Ovog puta potreban je mnogo veći rast koji će se mjeriti stotinama maraka, kako bi se pratio veliki rast plata.
Osim toga, rast plata će, prema pojedinim procjenama, voditi povećanju budžetskih prihoda od 800 do 900 miliona KM, što znači da će biti dovoljno novca za povećanje penzija.
Ako do toga ipak ne dođe, to bi mogla biti prava “socijalna bomba” za penzionere koji bi praktično postali najveće žrtve rasta plata i inflacije.