Od 2011. godine do sada kroz programe Centra za razvoj omladinskog aktivizma hiljade mladih iz svih krajeva BiH stekle su prva radna iskustva a svojim zajednicama donirale stotine hiljada sati dobrovoljnog rada
Svake godine, u organizaciji Centra za razvoj omladinskog aktivizma (CROA) iz Sarajeva, oko 500 mladih provede 50 000 sati radeći volonterski na aktivnostima u svojoj lokalnoj zajednici. U projekat su uključeni gradovi iz svih dijelova Bosne i Hercegovine a interes mladih iz godine u godinu sve je veći.
– Projekat se bazira na dobrovoljnom angažmanu učenika koji jednom sedmično (3-4 sata) realizuju volonterske aktivnosti po sopstvenom izboru. Učenici identifikuju probleme lokalne zajednice i volonterskim aktivnostima doprinose rješavanju identifikovanih problema – kaže Zafir Šišić, direktor Centra.
Mladi su prepoznali značaj volontiranja koje je za njih, osim prilike da nešto nauče i prilika da ostvare nove kontakte i upoznaju svoje buduće poslovne partnere ili poslodavce. Pa se tako svake godine novi učesnici i nove škole žele pridružiti aktivnostima Centra.
– Samo prošle godine u projekat je bilo uključeno 47 škola i to iz Bijeljine, Sarajeva, Stoca, Gruda, Posušja, Ljubuškog, Ugljevika, Goražda, Istočnog Sarajeva, Foče, Mostara, Konjica, Širokog Brijega, Trnova, Ilijaša, Vogošće… Posebno smo sretni što su u projekat uključeni i Centar za slijepu i slabovidnu djecu kao i Zavod Mjedenica. Nadamo se da ćemo svi zajedno doprinijeti razbijanju predrasuda i promijeniti percepciju o tome da osobe sa poteškoćama u razvoju ne mogu doprinijeti društvu kao i svi ostali – kaže Šišić.
Korist od volontiranja nemjerljiva je, kako za lokalnu zajednicu tako i za same mlade. Učeći mlade o vrijednostima volonterizma povećava se mogućnost da oni kao odrasle osobe nastave aktivno učestvovati u životu svoje zajednice. Stručnjaci kažu da volontiranje pomaže adolescentu da u svijet odraslih uđe kao punopravan učesnik društvenih tokova. Uči ga odgovornosti, razvija osjećaj empatije za druge i povećava samopoštovanje koje je iznimno važno za zdravlje svakog pojedinca.
Pored toga, za mlade volontiranje može biti i odlična referenca pri traženju posla.
– Volontiranjem se stiču nova znanja i vještine koje mogu itekako biti od koristi u pronalaženju zaposlenja. U Evropi je volonterski rad jedna od važnijih stavki, na koju poslodavci posebno obraćaju pažnju kada zapošljavaju. Volontiranje govori jako puno ne samo o iskustvu volontera nego i o njemu kao osobi – kaže Šišić.
Razvijene zemlje Evropske unije decenijama unazad bilježe porast broja volontera a posljednjih godina tom se trendu polako pridružuje i Bosna i Hercegovina.