Singapur je zbog ogromnih troškova za vlasnike automobila potvrdio poziciju najskupljeg grada na svijetu, petu godinu zaredom, pokazuje godišnje istraživanje Economist Intelligence Unita (EIU).
Azijski finansijski centar spriječio je saobraćajnu zagušenost, uobičajenu za azijske gradove, kontrolom vlasništva nad vozilima kroz sistem kvota prema kojem kupac povrh cijene vozila mora platiti i skoro 40 hiljada singapurskih dolara (50 hiljada amerčkih dolara) za potvrdu o pravu na posjedovanje automobila.
To znači da običan putnički automobil stoji oko 100 hiljada singapurskih dolara, pojašnjava AFP.
Iako Singapur nudi svojim stanovnicima i određene prednosti, poput povoljnih usluga pomoći u kući, ta nekadašnja britanska kologija je „i dalje najskuplje mjesto na svijetu kada je u pitanju kupovina i vlasništvo nad automobilom“, zaključuju u EIU.
Drugo mjesto na ljestvici najskupljih dijele Pariz i Cirih, četvrto je pripalo Hong Kongu a Oslo se našlo na petom mjestu. Šesto mjesto dijele Seul i Ženeva, na osmom je Kopenhagen, a deveto i deseto pripala su Tel Avivu i Sidneju.
Tokio i Njujork nakon dugo su vremena ispali iz grupe 10 najskupljih.
Azijski gradovi su obično najskuplji kada je u pitanju hrana a evropski u kategorijama pomoći u kući, lične njege, rekreacije i zabave, ističu autori istraživanja.
Važan razlog promjena u plasmanu na ljestvici ponovo su bile fluktuacije valutnih kurseva, pa zbog slabijeg američkog dolara među najskupljima nema američkih gradova.
Među najjeftinijim gradovima za život prema istraživanju EIU-a su ratom razoreni glavni grad Sirije Damask, prijestonica Venecuele Karakas (riječ je o državi uništene ekonomije usprkos najvećim dokazanim naftnim zalihama na svijetu), nigerijski Lagos i pakistanski Karači.
Hina