Ministar vanjskih poslova Srbije Nikola Selaković, koji boravi u dvodnevnoj zvaničnoj posjeti Bosni i Hercegovini, poručio je danas u Sarajevu kako su Srbija i BiH u vremenu pandemije COVID-19 pokazale dobar primjer saradnje i da zemlje regiona mogu pomagati jedne drugima kada je to nužno, javlja Anadolu Agency (AA).
Selaković je nakon susreta s ministricom vanjskih poslova BiH Biserom Turković istakao kako su imali dobar sastanak koji pokazuje koliko su značajni dobrosusjedski odnosi Srbije i BiH.
“Za Republiku Srbiju izuzetno je važna stabilnost BiH. Republika Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH, njeno ustrojstvo vlasti na osnovu Daytonskog mirovnog sporazuma”, kazao je Selaković.
Naglasio je kako je Srbija zainteresovana za mir u regionu i da poštuje svaki dogovor koji bude postojao na nivou BiH, između oba entiteta i tri konstitutivna naroda, odnosno Federacije BiH i Republike Srpske, s kojom Srbija, kako je kazao, “u skladu s Daytonskim sporazumom neguje i specijalne odnose”.
Selaković je kazao kako je tokom susreta bilo riječi i o Zajedničkom trgovinskom predstavništvu Srbije i BiH u Istanbulu, koje bi već od maja ove godine trebalo početi raditi u punom kapacitetu.
Dodao je kako je saradnja Srbije i BiH naročito plodna na polju ekonomije, podsjećajući da je u protekloj godini pandemije trgovinska razmjena iznosila više od milijardu i 740 miliona eura, što je blagi pad u odnosu na raniji period.
Podsjetio je također kako je Srbija i treća zemlja po investicijama u BiH, te poručio kako su to “suštinski razlozi zainteresovanosti Srbije za stabilnost, ne samo u BiH već i u čitavom regionu”.
Selaković je rekao kako mu je drago što je danas mogao čuti da je BiH zainteresovana i da podržava nastavak svih regionalnih inicijativa, onih pod okriljem Evropske unije, ali i što je imao priliku razgovarati o inicijativama nastalim u regionu, misleći na “mini Šengen“.
Smatra kako se kroz inicijative poput “mini Šengena” mogu skratiti carinske i granične procedure, redovi kamiona mogu biti kraći i zajednički plasman proizvoda koštati značajno manje.
“Uprkos velikim i brojnim problemima koje vučemo iz prošlosti i čijim rešavanjem svakako treba da se bavimo, ali pored toga postoji mnogo toga što može da nas vezuje u ovom trenutku i u budućnosti. Ekonomija je možda najčvršća spona”, rekao je Selaković.
Podvukao je kako Zapadni Balkan i ekonomije zemalja regiona sa nešto više od 15 miliona stanovnika, ne mogu biti konkurenti EU-u, koji ima više od pola milijarde stanovnika.
Selaković je na kraju rekao kako je “saradnja u vremenu pandemije COVID-19 dobar primjer da zemlje regiona mogu pomagati jedne drugima kada je to nužno“.
“Ono što nam je zajedničko jeste da smo i jedni i drugi ušli u COVAX program, da smo i jedni i drugi platili vakcine, da smo i jedni drugi učestvovali u finansiranju razvoja vakcine, i da i jedni i drugi iz COVAX programa nismo dobili ništa. Oprostite, ali to je prilika da stanemo zajedno, uprkos svim razlikama po nekim pitanjima. Da se okrenemo prema Briselu i kažemo da smo mi zemlje koje su na evropskom putu, taj evropski put je trnovit, on zahteva mnogo odricanja, ali i u našim državama, kao i u vašim, žive ljude”, poručio je Selaković.